еМагазин

Tag : карпош

Бизнис

Најголем интерес за градење во скопски Карпош

Редакција
Државниот завод за статистика соопшти дека во февруари се издадени 387 одобренија за градење, што е за 9,9 проценти повеќе во однос на истиот месец...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Смени во менаџментот на фабриката Карпош

Редакција
Од Карпош АД Скопје преку Македонската берза информираат дека со одлука на Надзорниот одбор на Друштвото е извршена промена на членови на Управниот одбор. Разрешени...
Локално ТОП СТОРИИ

По појавата на салмонела, времено затворени кујните во шест училишта во скопски Карпош

Редакција
Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) по вонредниот инспекциски надзор поради појава на салмонела ги затвори училишните кујни на училиштата „Војдан Чернодрински“, „Јан Амос Коменски“,...
Локално ТОП СТОРИИ

Девет деца заразени со салмонела во скопски Карпош, затворени кујните во три училишта

Редакција
Од Општина Карпош информираат дека кујни во три училишта и магацинскиот простор во ООУ „Димо Хаџи Димов“ во Општината се затворени откако се потврдени случаи на...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Опасен отпад фрлен во Карпош

Редакција
Еко-патролата на ЈП Комунална хигиена-Скопје констатираше непрописно одлагање отпад од автомобилски гуми од страна на непознати сторители на улицата Никола Парапунов во скопската општина Карпош....
Локално ТОП СТОРИИ

Жена од Скопје пријавила дека наставник поттикнувал малолетник физички да го нападне нејзиниот син

Редакција
Жена од Скопје денеска пријавила дека на 19 мај на час во основно училише во Карпош по претходно недоразбирање меѓу нејзиниот малолетен син и негов...
Локално

Пожар предизвикан од плински уред во скопски Карпош

Редакција
Пожар предизвикан од плински уред попладнево избувнал во стан на улицата „Разловечко востание“ во Карпош 4. Повредени лица нема, причинета е материјална штета. Командантот на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Силјан Михајловски нов претседател на Управниот одбор на фабриката „Карпош“

Редакција
Со одлука на Надзорниот одбор на фабриката Карпош АД Скопје од 08.11.2022 година е донесена одлука со која е разрешен досегашниот претседател на Управниот одбор...
Македонија ТОП СТОРИИ

Јакимовски ја прекина коалициската соработка со ВМРО-ДПМНЕ во Карпош, на Мицкоски му порача “да си бара некој помлад за изживување“

Редакција
Градоначалникот на скопски Карпош, Стевчо Јакимовски денеска соопшти дека по 99 месеци ја прекинува коалициската соработка со ВМРО-ДПМНЕ и дека таа коалиција повеќе не може...
Локално

Карпошани излегуваат од мрак, ќе свети секоја втора улична светилка, вели Јакимовски по реакцијата на граѓаните

Редакција
Градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, ќе го менува начинот на штедење на струја кога станува збор за улично осветлување. Од целосен мрак низ улиците...