еМагазин

Tag : пожари

Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Катаклизма во Австралија: Бури со град како орев, поплави, пожари и суша

Редакција
Силна бура проследена со град денеска погодија делови од Австралија, вклучувајќи и многу делови погодени со пожари, додека пожарите и натаму се шират во источните...
Свет ТОП СТОРИИ

(Фото) Конечно убава вест од Австралија: Со хеликоптери се истура храна за дивите животни

Редакција
Владата на Нов Јужен Велс во Австралија реши да ангажира хеликоптери за да се истураат моркови и компири за одредени видови кенгури кои ги преживеаа...
Свет

Австралиските власти повторно побараа евакуација поради опасност од нови пожари

Редакција
Австралиските власти денеска побараа уште една масовна евакуација од густо населениот југоисточен дел на земјата, со оглед на тоа што високите температури што се очекуваат...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата одлучи да додели шест милиони денари за помош за настраданите од пожарите во Австралија

Редакција
Владата денеска на редовната втора седница донесе одлука од резервите на буџетот за 2020 година да бидат одобрени 6.000.000 денари за помош за настраданите од...
Свет ТОП СТОРИИ

Талевска од Мелбурн за пожарите: Terra Australis (Непознатата земја) чекори кон непознатото

Редакција
Од Мелбурн за „еМагазин“ Маја Б.Талевска, авторката е новинарка за македонската редакција на Јавниот австралиски информативен сервис SBS Australia Летoто е омиленото годишно време во...
ЖИВОТ

БИСПАГ: Октомври е месец за заштита од пожари, едукацијата важна за граѓаните

Редакција
Сведоци бевме на сериозни пожари кои уништија шуми и домови, а беа загрозени и човечки животи изминатиот период во нашата држава. Октомври е светски месец...
Локално

Командирот на противпожарната единица во Скопје, Кочовски апелира до надлежните да излезат на терен за да спречат пожарите

Редакција
Командирот на противпожарната единица во Скопје, Владимир Кочовски на својот Фејсбук апелира надлежните да излезат на терен за да спречат пожарите. „Цела вечер пожарникарите ја...
Локално

Иницијатива за почит: Лопати во раце и итно пошумување на опожарените површини кај Велес

Никола Осило
Иницијатива за пошумување на пределот што изгоре во пожарите што ја зафатија околината на Велес се споделува на социјалните мрежи. „Почитувани сограѓани и пријатели, исправени...
Свет

Бразил нема пари за да се бори против пожарите во Амазонија

Редакција
Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро денеска изјави дека Владата има недостиг од средства за борба против шумските пожари во Амазонија. Болсонаро, обраќајќи се на Фејсбук, рече...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Видео) Горат „белите дробови“ на планетава: Во Амазон пожар на територија голема колку Велика Британија

Никола Осило
До несогледливи последици по населението во светот може да доведат големите шумски пожари што го зафатија Амазон. Сателитските снимки покажуваат дека гори шума на површина...