еМагазин

Tag : македонска

МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

„Северномакедонски“ срам на саемот за храна во Берлин

Редакција
Од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информираа дека е поправена техничката грешка со рекламниот банер поставен на македонскиот штанд на саемот за храна и...
Македонија

Загина македонска државјанка во сообраќајка во Хрватска

Редакција
Македонска државјанка загина денеска на автопатот А3 кај Окучани во Хрватска кога возилото со германски регистарски ознаки во кое била совозач излетало од коловозот во...
Бизнис

Раст на прометот на Македонската берза во март за 232,30%

Редакција
Според билтенот на Македонската берза за месец март, минатиот месец на Берзата е остварен промет од 995.462.412 денари, што е раст од 232,30%. Бројот на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Од Владата велат дека македонската химна останува иста и текстуално и инструментално

Редакција
Националната химна останува, ниту некогаш се разговарало химната да претрпи измени, ниту за тоа ќе се разговара. Химната останува иста и текстуално и инструментално, рече...
Македонија ТОП СТОРИИ

Зошто не се интонирана македонската химна на дочекот на Ципрас пред Влада: Пропуст, немање време или нешто друго?

Редакција
На дочекот на грчкиот премиер Алексис Ципрас пред Владата не беа интонирани, македонската и грчката химна, како што предвидува протоколот за дочек на висок функционер...
Македонија

Грчкиот претседател Павлопулос бара да се разјасни дека не се признава македонската нација, туку само државјанството

Редакција
Владата на Поранешната Југословенска Република Македонија (ПЈРМ) ги достави нацрт-уставни амандмани до Парламентот, со кои формално ќе ја преименува земјата во „Северна Македонија” по договорот...
Бизнис ТОП СТОРИИ

ЕБОР за годинава ни предвидува најмал раст на економијата во регионов од само 2%

Редакција
Најновата прогноза на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) за растот на македонската економија за годинава е два отсто. Во извештајот за економските перспективи,...
Македонија

Полицијата трага по македонска државјанка во Словачка

Редакција
Скопјанецот Р.Т.(46) вчера пријавил дека речиси една недела неможе да воспостави контакт со неговата сопруга А.Т.(33), која на 27 јули 2018 година заминала за Република...