еМагазин

Tag : војник

Македонија ТОП СТОРИИ

Професионален војник осомничен за доставување телефони на затвореници во Идризово

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 23-годишник, осомничен за кривично дело – Злоупотреба на службената положба и овластување од член 353 став 1 од...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) 21 годишен американски војник објави доверливи информации за улогата на САД во војната во Украина, ФБИ го уапси

Редакција
Весникот Њујорк тајмс синоќа го објави идентитетот на лицето кое веројатно стои зад протечените строго доверливи документи на американската влада, а за што моментално истрага...
Македонија ТОП СТОРИИ

Војник повреден од колега, при примопредавање на смена и проверка на оружје во касарната Илинден

Редакција
Војник од касарната „Илинден“ вчера бил хоспитализиран во Градската општа болница „8-ми Септември“ откако бил повреден од негов колега, соопшти МВР. – Вчера околу 14:50...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Во Приштина ненадејно почина 44-годишен македонски војник во мисија на КФОР

Редакција
Во болница во Приштина завечерва околу 18:15 часот ненадејно почина професионалниот војник И.Ч. (44), кој беше во состав на контингентот на Армијата на Македонија во...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Македонскиот офицер нема јужноафрикански, детектиран му е нигерски сој на Ковид-19

Редакција
Македонскиот офицер кој беше донесен од Африка не е заразен со јужноафриканскиот сој на корона вирусот, туку кај него е детектиран нигериски сој на вирусот....
Македонија

Припадник на Армијата ранет во стапало при воени вежби на Криволак

Редакција
На 17.04.2021 во 13,45 часот во Полициска станица Неготино било пријавено дека околу 13,00 часот при изведување воени вежби на војниот полигон Криволак припадник на...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Војникот што стана политичар: Кој е Талат Џафери, старо-новиот претседател на Собранието?

Редакција
Пратениците со 62 гласа „за“ го избраа Талат Џафери за претседател на македонското Собрание, што е негов втор мандат на оваа функција. Тој е роден...
Македонија ТОП СТОРИИ

Двајца припадници на Армијата, подофицер и војник позитивни на коронавирусот

Редакција
Во текот на денешниот ден потврдени се два случаи на припaдници на Армијата кај кои на тестот за Ковид-19 се покажани позитивни параметри. И двајцата...
Балкан ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Грчки војник стана топ тема во Грција, оти скокајќи со падобран пееше националистичка песна за Македонија

Редакција
Младиот Манолис Булис од Крит е суспендиран од школата за падобранци на Генерал штабот на Грчката армија, и против него моментално се води интерна истрага, бидејќи...
Македонија

АРМ чека „специјализирани служби“ да спроведат истрага за војникот Слаѓан Бојковски, посочен како креатор на лажни вести

Редакција
АРМ чека „специјализирани служби“ да спроведат истрага за војникот Слаѓан Бојковски, посочен како креатор на лажни вести, пишува Мета.мк. Во зависност од тоа што ќе...