еМагазин

Tag : почина

ЖИВОТ

Почина режисерот Златко Славенски

Редакција
Режисерот и професор Златко Славенски починал денеска на 53 годишна возраст. Славенски, според „СДК“, починал на работно место, односно на час со студентите на Факултетот
Македонија ТОП СТОРИИ

Трета жртва: Од морбили почина бебе од тетовско

Редакција
Министерството за здравство ја известува јавноста дека вчера (10 февруари 2019) во вечерните часови почина 13-месечно дете од тетовскиот регион од компликации предизвикани од морбили
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Почина македонскиот актер Славко Нинов

Редакција
По кратко и тешко боледување на 74-годишна возраст почина актерот Славко Нинов (1945-2019), информираат од Македонскиот народен театар (МНТ). “Целиот работен век од 1965 година
Локално

Пожарникар од Штип почина гаснејќи пожар

Редакција
Причините за смртта на 57- годишниот штипски пожарникар Ѓорѓи Џонов, кој почина синоќа гаснејќи пожар во населбата Автокоманда ќе се знаат по обдукцијата. Портпаролот на
Македонија

Градоначалникот на Охрид, Јован Стојаноски починал од срцев удар

Редакција
Градоначалникот на Охрид проф.д-р. Јован Стојаноски утрово ненандејно почина на 48 годишна возраст. Според првичните информации, причина за смртта е срцев удар. На Стојаноски му
Македонија ТОП СТОРИИ

На 48 годишна возраст почина градоначалникот на Охрид, Јован Стојаноски

Редакција
Денеска почина градоначалникот на Охрид, проф. д-р Јован Стојаноски (48). Медиумите неофицијално објавија дека причината за ненадејната смрт е инфаркт. Стојаноски е роден во Охрид,
Македонија ТОП СТОРИИ

Почина поранешниот претседател на Собранието, режисерот и писател Љубиша Георгиевски

Редакција
Утрово на 81 годишна возраст почина Љубиша Георгиевски, театарски и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра. Љубиша
Македонија ТОП СТОРИИ

Почина академик Блаже Ристовски

Редакција
Почина академик Блаже Ристовски (1931-2018), редовен член на Македонската академија на науките и уметностите, соопшти Македонската академија на науките и уметностите со голема тага. Академик
Македонија ТОП СТОРИИ

Почина Слободан Угриновски, претседателот на Сојузот на Титови леви сили

Редакција
Претседателот на Сојузот на Титови леви сили, Слободан Угриновски починал ненадејно синоќа, соопшти неговиот син Никола Угриновски на Фејсбук. Угриновски ќе биде погребан на градските
Македонија ТОП СТОРИИ

Почина градоначалник на Дебар, Ружди Љата

Редакција
По кусо и тешко боледување денеска на 65 годшна возраст почина градоначалникот на Дебар, Ружди Љата. Љата е роден 1953 годна во Дебар, средно образование