еМагазин

Tag : информации

Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) 21 годишен американски војник објави доверливи информации за улогата на САД во војната во Украина, ФБИ го уапси

Редакција
Весникот Њујорк тајмс синоќа го објави идентитетот на лицето кое веројатно стои зад протечените строго доверливи документи на американската влада, а за што моментално истрага...
Македонија

Проактивна транспарентност на институциите за поефикасно користење на информации од јавен карактер

Редакција
Во земјава има недостиг од 536 пожарникари, а имаме 200 пожарникарски возила од кои повеќето се постари од 18 години. Имаме вкупно 183 возила за...
Локално ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Како ќе изгледа брзиот автобуски превоз во Скопје: Делницата од Ново Лисиче до Ѓорче Петров, ќе се поминува за околу 30 минути

Редакција
Потребите на граѓаните за користење јавен превоз, трасите по кои ќе се движат возилата на БРТ, организацијата на станиците и наплатата на билетите беа главните...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Договор меѓу Македонија и Грција за заштита на разменетите класифицирани информации

Редакција
Владите на Северна Македонија и Грција потпишаа Договор за заемна заштита на разменетите класифицирани информации. Во име на двете влади, Договорот во Скопје го потпишаа...
Бизнис

Македонска банкарска асоцијација препорачува да се внимава кога се читаат информации поврзани со работењето на банките

Редакција
Употребата на социјалните мрежи и објавување полувистини, невистини или искривени толкувања на одредени информации, може да внесе непотребна паника и конфузија и да има особено...
Македонија

(Видео) Филипче: Лекарите се грижат за нас, да им даваме точни информации

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче преку видео објава на Фејсбук апелира граѓаните да им даваат точни информации на лекарите. „Лекарите се тука да се грижат...
Македонија

Нова веб-страница на која може да се добиваат информации за корона вирусот

Редакција
Владата објави нова централна веб-страница за сите официјални информации поврзани со справувањето со коронавирусот на којашто ќе се објавуваат мерките, препораките и вестите од институциите. -Адресата...
БАШ НИ Е ЌЕФ

На апликацијата „МојВоздух/AirCare“, има официјални информации за заштита од корона вирусот

Редакција
Најновите информации од Министерството за здравство за заштита од корона вирусот, исто така може да се најдат на апликацијата AirCare! „Преземи ја најновата верзија од...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Плата од 500 евра…фејкњуз ли е“?: Твитер „поцрвене“ по најавата на Владата за одлучна борба против лажните вести

Редакција
Лавина реакции има на социјалните мрежи по објавата на Владата дека подготвува одлучна борба против лажните вести. Дел од граѓаните овој потег го протолкуваа како...
ФИНАНСИСКА ПИСМЕНОСТ

Зошто се важни преддоговорните информации при одобрување кредит?

Редакција
Како и во секој договор, и во договорот за потрошувачки кредит се содржани одредби за правата и обврските на договорните страни ‒ банката и должникот....