еМагазин

Tag : Филипче

Македонија

Филипче: Службено возило сум користел само за работни обврски во Министерството

Редакција
Ниту пред, ниту по Штип не сум користел службено возило за никакви други цели освен за работните обврски во Министерството, вели министерот за здравство Венко...
Бизнис

Комисијата за заразни болести го одобрила протоколот за јавни настани: Публика во 50 отсто од капацитетите

Редакција
Комисијата за заразни болести денеска на состанок го одобри протоколот за организирање јавни настани кој минатата недела го предложија претставници на Здружението на музичари и...
Македонија

Филипче: Градинките сигурно нема да се отворат во скоро време

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче не може да каже точно кога би биле отворени градинките, но како што вели, тоа сигурно нема да биде во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои се членовите на Комисијата за заразни болести

Редакција
Комисијата за заразни болести, која стои зад низа мерки, препораки и протоколи во време на пандемијата со корона вирусот беше формирана на 15 март 2020...
Македонија ТОП СТОРИИ

Филипче најави смена на Зибери, директорот на ЦЈЗ, ако е правно можно уште денеска

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја демантираше изјавата на директорот на Центарот за јавно здравје, Арбен Зибери дека лично дејствувал во Комисијата за заразни...
Македонија

Филипче: Вториот бран на корона вирусот посилен од првиот

Редакција
Во моментов нашата земја е соочена со бран на вирусот посилен од првиот како последица на олеснување на рестрикциите, но повеќе како последица на една...
Македонија

Филипче: Нема ризик за зголемување на бројот на заболени од корона вирусот со отворањето на границите и аеродромите

Редакција
Отворањето на границите не е некој значаен ризик за зголемување на бројот на ново дијагностицирани случаи со корона вирусот затоа што локалната трансмисија е најголемиот...
Македонија

Викендите предизвикуваат раст на бројот на новозаразени од Ковид-19

Редакција
Анализата на бројот на новодијагностицирани пациенти во Скопје опаѓа, изјави министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција, додавајќи дека со резерва ги кажува предвидувањето...
Македонија

Тестови за корона вирусот ќе се прават и во Битола

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче соопшти дека од денеска започнува да се организира крајната фаза за да профункционира лабораторијата во болницата во Битола каде што...
Македонија

Филипче: Рано е да се отворат градинките, можно е таму да се зголеми трансмисијата на корона вирусот

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција информира дека се уште е рано да се отворат градинките и најверојатно по разгледување на епидемиолошката состојба...