еМагазин

Tag : Филипче

Македонија

Протестираа здравствените работници: „Револтот на граѓаните кулиминира поради крахот на системот“

Никола Осило
Под мотото „Стоп за насилство врз здравствени работници“ денеска претпладне во кругот на Клиничкиот центар се одржа протест во организација на Асоцијацијата на специјализанти и
Македонија

Филипче: Лекарот кој беше физички нападнат е во стабилна состојба, нема сериозни повреди

Редакција
Лекарот од тетовската болница кој утринава физички беше нападнат од пациент е во стабилна состојба и нема сериозни повреди, потврди министерот за здравство Венко Филипче.
Бизнис ТОП СТОРИИ

(Фото) Инстаграм кралот на марихуаната Биг Мајк се сретна со Заев, Филипче и Богдановиќ

Редакција
Благодарение на фотографиите кои ги објави на својот Инстаграм профил, јавноста дозна дека во Македонија деновиве престојувал американскиот претприемач Мајкл Штрауметис или Биг Мајк, кралот
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Што се случува во Владата: Прво Заев, сега Филипче со „пу,пу, не важи“ за сопствени одлуки

Никола Осило
Во Владата се почесто се носат непромислени одлуки за специфични прашања, кои потоа по реакциите во јавноста набргу се повлекуваат. Најдобар пример за тоа е
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Социјалните мрежи се „запалија„ за изјавата на Филипче дека промената на полот ќе биде на сметка на Фондот за здравство

Редакција
Изјавата на министерот за здравство, Венко Филипче дека промената на полот ќе ја покрива Фондот за здравство, ги „запали“ социјалните мрежи. По бројните и бурни
Македонија ТОП СТОРИИ

Филипче се предомисли, нема промена на полот на сметка на Фондот за здравство

Редакција
Министерството за здравство доцна синоќа соопшти дека оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ) и
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Фондот за здравство ќе покрива операции за промена на полот

Редакција
Фондот за здравство (ФЗОМ) ќе ги покрива операциите за промена на полот, изјави денеска министерот за здравство, Венко Филипче. Тој информираше дека од пред неколку месеци
Македонија

Филипче го разреши Ваљон Беља, економскиот директор на Клиниката за гинекологија

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филипче, го разреши од функцијата економскиот директор на Клиниката за гинекологија, Ваљон Беља, кадар на ДУИ, поради како што изјави за
Македонија

Катерина Ставриќ си поднесе оставка од директорското место во Клиниката за детски болести

Никола Осило
Директорката на Клиниката за детски болести, Катерина Ставриќ поднелаоставка од функцијата, јави ТВ 24. Министерот за здравство Венко Филипче за телевизијата ја потврди информацијата. Според
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Мерцедесот Ви легна“: Твитер за пренамената на комбиња од земјоделие во возила за брза помош

Редакција
Најавата дека осум комбиња на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, кои се неупотребувани, а се стари неколку години ќе бидат пренаменети во возила на брзата