еМагазин

Tag : банки

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Зачестија грабежи: „Живот на коцка“ во скопските казина, но и во банките

Редакција
Загрозена ли е безбедноста на скопските казина и банки е прашање кое заслужува внимание откако вчера петмина маскирани и вооружени разбојници со автоматски пушки го...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Банките земаат „дебели“ надоместоци од плаќањето со картици

Редакција
Народната банка започна со објавување нови статистички податоци од доменот на картичното работење меѓу кои и за висината на надоместоците на продажно место коишто банките...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата ќе позајми 155 милиони евра од шест домашни банки за да враќа кредит од 2013 година

Редакција
Владата на последната седница ја разгледувала предлог-одлука за задолжување на државата кај Комерцијална Банка АД Скопје, НЛБ Банка АД Скопје, Стопанска Банка АД Скопје, Охридска...
Бизнис

Регулаторни промени ги „скастрија“ банкарските кредити за компаниите

Никола Осило
Кредитите на приватниот сектор во третиот квартал забележаа мал пад, како резултат на регулаторни промени, соопшти Народната банка во најновиот квартален извештај. Така, по растот...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Повторно лажни наградни игри со злоупотреба на Охридска и Комерцијална банка

Редакција
На социјалните мрежи повторно се појавија лажни постови за наградни игри на Охридска и Комерцијална банка. „Во текот на вчерашниот ден се појави Фејсбук страница...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Македонска неправда: Во банките заштеди од 4,5 милијарди евра, а 455.100 лица живеат во сиромаштија

Никола Осило
Огромен пораст на штедните влогови на македонското население има во изминативе десет години. На крајот на 2009 година заштедите на граѓаните во банките изнесувале околу...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ќе падне ли Владата на колена пред банките и богатите за оданочувањето на капиталните добивки и депозитите?

Никола Осило
Веќе со години во Македонија се зборува за воведување данок на штедните влогови во банките и на капиталните добивки, а со цел да се стимулираат...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Македонски банки ќе отпуштаат поради окрупнувањето и новите технологии

Никола Осило
По најавите од синдикатот на Охридска банка дека по преземањето од страна на Шпаркасе банка е можно прогласување технолошки вишок на дел од вработените станува...
Балкан ТОП СТОРИИ

Лекција од Грција како се штрајкува: 24 часа без возови, бродови, автобуси, вести, затворени банки…

Редакција
Без возови, бродови, без вести и информативни емисии, со затворени банки ќе биде денеска Грција и без метро и со скратено работно време на автобусите...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Прегрупирање во банкарскиот сектор: Поголемите банки ќе ги „голтнат“ помалите

Никола Осило
По почетокот на продажбата на Охридска банка на Шпаркасе банка, како и најавата за можно преземање на Еуростандард банка од Комерцијална банка извесно е дека...