еМагазин

Tag : Венко Филипче

Македонија ТОП СТОРИИ

Кинеските работници покасно ќе се вратат во државата и претходно ќе бидат во карантин

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче, утрово остварил средба со амбасадорот на Народна Република Кина, Џанг Ѕуо, на која разговараале за состојбата со корона вирусот во...
Македонија

Советникот на Филипче кај кого полицијата откри марихуана, не е повеќе дел од неговиот кабинет

Редакција
Министерството за здравство информира дека Горјан Гилевски повеќе не е ангажиран со работа во ресорното министерство. „Најостро ги осудувам сите постапки на прекршување на закони...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Термалните камери на скопскиот аеродром досега не регистрирале сомнителен случај со корона вирус

Редакција
Термалните камери кои на скопскиот аеродром ги постави Министерството за здравство досега не регистрирале сомнителен случај со корона вирус, информираше денеска министерот за здравство, Венко...
Македонија

Филипче: Нема ниту една причина за некаков ризик или паника за корона вирусот во нашата држава

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче вели дека нема ниту една причина за некаков ризик или паника за корона вирусот во Македонија. „Кај нас стигнуваат авиони...
Македонија ТОП СТОРИИ

На средба со Боки 13 во неговиот дом бил и министерот Венко Филипче, откри Камчев

Редакција
При вкрстеното испрашување од страна на првообвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 на сведокот, бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, тој откри дека на 15...
ЖИВОТ

Малиот Јане и останатите шест деца го примија лекот Спинраза

Редакција
Малиот Јане денеска на Клиниката за детски болести го прими лекот Спинраза. Во изминатиот месец, сите седум деца со спинална мускулна атрофија ја примија потребната...
ЖИВОТ

Бесплатната вакцинација против сезонски грип почнува утре

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче и директорот на Здравствен дом-Скопје, Виктор Исјановски денеска информираа дека бесплатната вакцинација против сезонски грип почнува од утре. За оваа...
ЖИВОТ

Филипче: Во превенција на рак на дојка, новина е што двајца независни радиолози ќе ги читаат мамографите

Редакција
„За првпат сите жени со рак на дојка имаат терапија. Спроведовме набавка на скапи цитостатици и сите жени на кои им е потребна терапија после...
ЖИВОТ

Запрепастувачки: Околу 20.000 лица во државата боледуваат од Алцхајмерова деменција

Никола Осило
Околу 20 илјади лица во државава имаат Алцхајмерова деменција. Дополнително, околу 400 илјади луѓе на возраст од 65 години или повеќе може да се сметаат...
Македонија

АСМЛ го поканиja, Филипче прифати да присуствува на протестот против насилство врз лекарите

Редакција
Асоцијација на специјализанти и млади лекари-АСМЛ на 13 септември упати јавен повик до министерот за здравство Венко Филипче да присуствува на протестот против насилството врз...