еМагазин

Tag : корона вирус

Македонија

Денеска шест лица даруваа крвна плазма, досега се обезбедени 52 единици за третман на пациенти

Редакција
Вкупно 52 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти со Ковид-19 се обезбедени досега, а само во текот на денешниот ден шест лица даруваа крвна...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во кои скопски општини има најмногу активни случаи на Ковид-19?

Редакција
Министерство за здравство информира дека денеска има нови 88 лица заразени со корона вирусот, од кои 30 се од Скопје. Активните случаи по општините во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Починаа уште тројца од корона вирусот, меѓу кои и 42-годишен пациент

Редакција
Министерство за здравство информира дека се починати три лица од корона вирусот, двајца пациенти од Скопје и еден од Штип. „Во ГОБ „8 септември“ починати...
Македонија ТОП СТОРИИ

Убава вест: Поголема бројка на оздравени пациенти од заболени од корона вирусот

Редакција
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 123 оздравени лица од: Скопје-70, Штип-6, Прилеп-4, Тетово-31, Велес-3, Кочани-2, Пробиштип-1, Кичево -1, Ресен-4, Неготино-1, информира Министерството за здравство....
Македонија ТОП СТОРИИ

Пад: Регистрирани 88 нови случаи на заболени од корона вирусот од 973 тестирања

Редакција
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 973 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-30, Куманово-8, Дебар-1,...
Македонија

Дваесет и шестгодишник од Кавадарци позитивен на Ковид-19, се заразил од врсник

Редакција
Дваесет и шестгодишник е новиот случај на Ковид-19 во Кавадарци. Се заразил од врсник, кој деновиве беше потврден за позитивен на вирусот. Ова за МИА...
Свет

Унгарија на 15 јули воведува нови гранични правила поради корона вирусот

Редакција
Унгарија, од задутре, 15 јули, воведуваа нови ограничувачки мерки долж своите граници заради зголемените случаи на коронавирусот во некои од земјите, јави шефот на кабинет...
Македонија ТОП СТОРИИ

Починаа шест нови пациенти од корона вирусот, вкупно до сега 368

Редакција
Министерство за здравство информира дека починаа шест пациенти од корона вирусот, четворица од Скопје и двајца од Гостивар. „На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...
Македонија ТОП СТОРИИ

Рекордна бројка на оздравени од корона вирусот: 336 од кои 113 во Скопје

Редакција
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 336 оздравени лица од: Скопје-113, Куманово-28, Дебар-8, Штип-15, Прилеп-1, Тетово-40, Струга-52, Велес-1, Охрид-57, Кавадарци-1, Гостивар-8, Крива Паланка-4, Кочани-1, Пробиштип-1,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Чаир останува на врвот по активни случаи на Ковид-19, следат Гази Баба, Аеродром, Бутел и Центар

Редакција
Министерство за здравство информира дека денеска се регистрирани 205 нови случани на заболени од корона вирусот, од кои, 60 во Скопје. Активните случаи по општините...