еМагазин

Tag : податоци

БЕСПАРИЦА

Стапката на невработеност намалена на 16,6 отсто

Редакција
Стапката на невработеност во четвртиот квартал лани изнесува 16,6 отсто и е намалена во однос на  третиот квартал, кога изнесуваше 17,1 отсто. Стапката на активност...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Имаме сведоштва дека државната статистика лажно го подобрува економскиот биланс

Редакција
Од ВМРО-ДПМНЕ денеска со реакција за најавата за тужба за партијата и нејзиниот лидер, Христијан Мицкоски од страна на Државниот завод за статистика. “До ВМРО-ДПМНЕ...
Свет

Сноуден: Бев лицето кое најмоќната земја на светот сакаше да го „тргне“

Редакција
Едвард Сноуден, поранешниот американски разузнавач и свиркач, изјави дека дури и неговите поранешни критичари признале дека благодарение на неговите откритија денеска се живее „во подбар,...
Македонија

Централен регистар: Извршен е упад во компјутерскиот систем, податоците не се загрозени

Редакција
Централниот регистар потврдува дека е извршен упад во компјутерскиот систем и потенцира дека при упадот воопшто не се нарушени состојбата и интегритетот на податоците во...
Македонија

Јовески: Ќе преземеме мерки ако дојдеме до цврсти сознанија за бришење податоци во СЈО

Никола Осило
Јавното обвинителството будно ги следи информациите за наводна наредба за форензичко бришење на податоци во Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и доколку дојде до цврсти сознанија...
Македонија

СЈО ги демантира „360 степени“: Нема наредби за „форензичко бришење“ податоци

Никола Осило
Во врска со денешно објавените написи околу наводно издавање наредби за форензичко бришење или уништување на податоци во Специјалното јавно обвинителство (СЈО), истите во целост...
Македонија

Бидете внимателни партиите во кампањата да не Ви ги злоупотребат личните податоци

Редакција
Дирекцијата за заштита на личните податоци на нејзината веб страница објави изјава за употребата на лични податоци во текот на политичките кампањи усвоена на 13...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Двајца скопјани оствариле приход од 3,5 и 2,7 милиони евра во 2017 година

Редакција
Двајца скопјани оствариле приход од 3,5 и 2,7 милиони евра, соопшти денеска УЈП презентирајќи ги податоците за остварени највисоки приходи во 2017. Освен нив, кои...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Внимание: Бидете внимателни при откривање на адреса, матичен број, податоци од платежни картички… на Интернет

Редакција
Дирекцијата за заштита на лични податоци (ДЗЛП) информира дека се забележува зголемена активност на организирање лажни наградни игри преку социјалните мрежи (Facebook, Instagram…). При тоа,...
Свет ТОП СТОРИИ

Ако Ви се украдени податоци Фејсбук ќе Ве извести: Потврдена кражбата на информации за 29 милиони корисници

Редакција
Податоци на речиси 30 милиони корисници биле украдени во најголемиот хакерски напад на Фејсбук во историјата на оваа социјална мрежа, кој се случи пред две...