еМагазин

Tag : ману

Македонија ТОП СТОРИИ

МАНУ си го смисли новото име

Редакција
Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) предлага нејзиното ново име да гласи – Академија на науките и уметностите на Република Северна Македонија – МАНУ.
Македонија ТОП СТОРИИ

И АРМ ќе добие ново име, кратенката за МАНУ останува

Редакција
Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски на денешната прес конференција одговарајќи на новинарски прашања во врска со промената на имињата на институциите, рече дека кратенката на МАНУ
Македонија

Две опции за новото име на МАНУ

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција изјави дека добро течат разговорите за преименувањето на Македонската академија на науките и уметностите – МАНУ. – Преименувањето ќе
Македонија

Хаос во МАНУ: Ќулавкова го критикуваше законот за употреба на јазиците, Беџети одговори на албански јазик

Никола Осило
Со новиот Закон за употреба на јазиците во нашата држава на голема врата се создаваат услови за позитивна јазична дискриминација. Ова денеска го истакна академик
Македонија

„Висат“ осум истраги на СЈО

Редакција
Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, на денешнета дебата во МАНУ за Законот за Специјалното јавно обвинителство (СЈО), изрази загриженост дека осум истраги на СЈО се под
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кои ќе бидат новите имиња на АРМ, МАНУ, ЕЛЕМ, МОБ…, кои треба да бидат во духот на Договорот од Преспа

Редакција
Според Договорот од Преспа, кој е пред финализирање и во Грција, нови имиња треба да добијат сите државни и јавни институции, претпријатија, органи… Согласно Договорот,
Македонија

Расправа за уставните измени: Се бараше чаре за потписот на претседателот Ѓорѓе Иванов

Никола Осило
На третата јавна дебата посветена на четирите нацрт-амандмани на Уставот согласно Договорот од Преспа се отвори и прашањето за надминување на проблемот со непотпишувањето на
Македонија ТОП СТОРИИ

Почина академик Блаже Ристовски

Редакција
Почина академик Блаже Ристовски (1931-2018), редовен член на Македонската академија на науките и уметностите, соопшти Македонската академија на науките и уметностите со голема тага. Академик
ЧИСТА ОКОЛИНА

За да се намали загадувањето, МАНУ предлага да се забрани увозот на возила постари од осум години

Редакција
Да се забрани увоз на возила постари од осум години во земјава, да се спроведуваат постојани контроли на издувните гасови на возилата и воведување казни
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Супер-его логика на МАНУ: Договорот е добар ама за нас да не важи

Никола Осило
Како што се наближува 30 септември така се зголемува притисокот во јавноста во однос на референдумот за прифаќање на договорот со Грција односно промена на