еМагазин

Tag : ману

МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Македонско – бугарски јазичен спор е апсурд: Во МАНУ промовирани четири капитални дела за македонскиот јазик

Редакција
Да се дадат вистински аргументирани и научни одговори за континуитетот и еволуцијата на македонскиот јазик и за неговото место во меѓународната славистика и лингвистика е...
Македонија

Почнува со работа лабораторијата во МАНУ, дневно ќе се прават по сто теста за Ковид-19

Редакција
Лабораторијата во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) почнува со работа од денеска со капацитет од 100 тестови за Ковид-19, најави денеска на онлајн...
Македонија ТОП СТОРИИ

Лабораториите во МАНУ и на Институт за судска медицина ќе се вклучат во анализа на тестовите за корона вирусот

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека неделава во функција ќе бидат ставени две дополнителни лаборатории во МАНУ и Институтот за судска медицина и...
Македонија

Претседателот на МАНУ, Коцарев: Пикот на корона вирусот на почеток на мај со 1.100 заразени

Редакција
Претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев за fakulteti.mk информира дека заедно со м-р Петар Јовановски изучувале модел преку кој ја добиле речиси истата слика со која...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија загуби голем човек: На 100 години почина академик Ѓорѓи Филиповски, еден од основачите на МАНУ

Редакција
Академик Ѓорѓи Филиповски, еден од основачите на Македонската академија на науките и уметностите почина денеска на 100-годишна возраст. Академик Филиповски, заедно со академиците Блаже Конески...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

МАНУ: Постоењето на македонскиот јазик е факт, секоја расправа е беспредметна

Редакција
Постоењето на македонскиот јазик е факт, меѓународно верификуван од светската лингвистичка наука. Оттука, секоја расправа за оваа проблематика ја сметаме за беспредметна и спротивна на...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Фото) Oдбележани 25 години од „Пред дождот“

Редакција
Денеска во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), а во организација на Кинотеката, со поддршка на Вардар филм, беа одбележани 25 години од премиерата...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер во „црвено“ за негирањето на македонскиот јазик од страна на Бугарската академија на науките

Редакција
За Бугарската академија на науките (БАН), македонскиот јазик не постои, туку тој е наречје на бугарскиот, стои во соопштението на БАН, кое следи по објавувањето...
Македонија ТОП СТОРИИ

За Бугарската академија на науките македонскиот јазик не постои, бил наречје на бугарскиот

Редакција
За Бугарската академија на науките (БАН), македонскиот јазик не постои, туку тој е наречје на бугарскиот, стои во соопштението на БАН, кое следи по објавувањето...
Македонија ТОП СТОРИИ

Членови на МАНУ: Македонија не смее да се сведе само на географски поим, македонскиот идентитет е богат

Редакција
Членови на МАНУ денеска преку соопштение ги изнесоа своите ставови во врска со, како што наведуваат, некои проблематични толкувања на македонската културна историја од официјални...