еМагазин

Tag : родители

ЖИВОТ

Телефонска психолошка поддршка и за трудниците и родилките, лицата со нарушен слух, говор и глас

Редакција
Министерството за здравство информира дека во соработка со Клиниката за психијатрија отворени се уште три нови телефонски броеви за психолошка поддршка за трудниците и родилките,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мерка за превенција од коронавирусот: Еден од родителите на деца до 10 години, има право на платено работно отсуство

Редакција
Имајќи предвид дека Владата ја усвои препораката на Комисијата за заразни болести и од утре школите, градинките и универзитетите нема да работат, министерот за здравство,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Негувателка обвинета за малтретирање на две деца, мајката забележала кога децата се бранеле од неа кога таа се приближувала

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице кое се товари за кривично дело – Запуштање и малтретирање на дете од член 201...
Локално

Граѓаните утре ќе протестираат за да го спасат теренчето во училиштето „Блаже Конески“

Редакција
На 9 ноември, сабота, во 12 часот, ќе се одржи мирен протест на родителите и учениците од ООУ „Блаже Конески“, општина Аеродром, Скопје, со цел...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Гест за почит на општина Кавадарци: Обезбедена помош за девојче кое остана без двајцата родители

Никола Осило
Градоначалникот Митко Јанчев, Советот на Општина Кавадарци и вработените во локалната самоуправа доделија вредносен ваучер во износ од 247.808 денари на девојче кое остана без...
БАШ НИ Е ЌЕФ

„Зборовите имаат тежина” на Идеа Плус Скопје – меѓу најдобрите 25 проекти на BalCannes во регинотот за 2019 година

Редакција
Комуникацискиот проeкт „Зборовите имаат тежина” креирана од Идеа Плус Скопје, е прогласена за една од 25-те комуникациски проекти  за 2019 година на годинешниот BalCannes, во...
Локално

Штипјанец ги нападнал родителите во семејниот дом

Никола Осило
На 25.07.2019 во 05.00 часот во Полициската станица Штип 77 годишен маж од Штип пријавил дека истиот ден во семејниот дом во Штип со неговата...
Локално

Кривични пријави за родители од Куманово: Ги запуштиле децата и ги терале да питачат

Никола Осило
СВР Куманово поднесе кривични пријави против С.Е.(32) и против С.С.(43) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „Запуштање и малтретирање на...
Локално

Родители од Штип на протест на пешачкиот премин каде беше прегазен средношколец: Преземето нешто, заштитете ги децата

Редакција
Родители и граѓански активисти на социјалните мрежи повикуваат на протест на пешачкиот премин на булеварот „Гоце Делчев“, откако пред два дена беше прегазен 15 годишен...
ЖИВОТ

Какви навреди децата трпат од родителите: Коњу, магаре, прост си ништо не разбираш

Силвана Жежова
Министерството  за труд и социјална политика, Министерството за здравство и Министерството за образование и наука, заедно со Европската унија и УНИЦЕФ, започнаа кампања насловена како...