еМагазин

Tag : пациенти

Македонија ТОП СТОРИИ

Штрајкот на Фондот за здравство може да ги остави пациентите без боледувања и лекови, лекарите без плата

Редакција
Вработените во Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) од денеска стапуваат во штрајк, а ќе се работат само најитните предмети. Матичните лекари предупредуваат дека ќе се...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Пациенти со цистична фиброза почнуваат да го примат лекот Трикафта

Редакција
Министерството за здравство информира дека пациентите со цистична фиброза почнуваат да го примаат лекот Трикафта. „Покрај 12. пациенти кои веќе се на терапија со Kaftrio...
Локално ТОП СТОРИИ

За новогодишната ноќ 20-годишник прободен со нож, 23 лица во Скопје завршиле на Токсикологија

Редакција
На Ургентниот центар во Скопје изминатата ноќ биле извршени 103 прегледи, а на Клиниката за токсикологија 23, пренесе државната агенција МИА. Освен повредени во три...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Од денеска бесплатен хеликоптерски транспорт за најитните случаи

Редакција
Од денеска во Македонија почна да функционира бесплатен хеликоптерски транспорт за најитните случаи. Хеликоптерот има медицинска опрема за воздушен транспорт, а ГОБ 8 Септември ќе...
Македонија ТОП СТОРИИ

Големиот долг на Онкологија почнал да се зголемува последните две години, а се водат и судски спорови

Редакција
Големиот долг на Клиниката за радиотерапија и онкологија почнал да се создава во 2021 година, кога изнесувал околу 394.721.263 денари, а уште позначајно се зголемил...
Македонија ТОП СТОРИИ

Имаме ограничен буџет наспроти бројот на пациенти кој се зголемува, рече директорката на Онкологија пред Анкетната комисија

Редакција
Имаме ограничен буџет – далеку помал од нашата реална потреба за набавка на терапија. Нашите реални потреби сме принудени да ги вклопиме во лимитирани финансиски...
Македонија ТОП СТОРИИ

Направени се кадровски промени, воведени нови протоколи, се инсталира акцелераторот, рече Меџити на анкетната Комисија за Онкологија

Редакција
Министерот за здравство Фатмир Меџити во Собранието пред членовите на Анкетната комисија за утврдување одговорност за случајот со издавањето терапија на ЈЗУ Универзитетска клиника за...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Поголем број пациенти со цистична фиброза, ќе го примаат лекот „трикафта“

Редакција
Денеска министерот за здравство, Фатмир Меџити остварил средба со претставници од Здружението за цистична фиброза, информираат од Министерство за здравство. „На состанокот министерот со претставниците...
Македонија ТОП СТОРИИ

Десетина граѓани се јавиле во Обвинителство со сознанија за Онкологија, тројца пациенти ќе имаат увид во постапката

Редакција
Надлежниот јавен обвинител денеска бил телефонски контактиран од десетина граѓани кои сакаат со свои сознанија да и помогнат на постапката за случајот „Онкологија“, соопшти Јавното...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пациенти на Онкологија дадоа исказ во Обвинителство, ги повикаа и другите за успешност на истрагата

Редакција
Сакаме во истрагата да бидат вклучени претставници од сите партии за да не се заврши ова со коментарот политика, изјавија пациентите од Онкологија на денешната...