еМагазин

Tag : лекари

Македонија

Филипче: Не е точно дека над 400 лекари се иселиле од земјава

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче демантираше дека над 400 млади лекари ја напуштиле земјава, откако Асоцијацијата на млади лекари и специјализанти излезе со тоа тврдење...
Македонија

Двајца контролори во Фондот за здравствено осигурување осомничени за примање поткуп од лекар

Редакција
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица кои се осомничени дека како соизвршители сториле кривично дело...
Македонија

Избрани нови директори на две клиники

Редакција
Министерството за здравство информира дека по објавените јавни конкурси за именување директори во јавни здравствени установи, заклучно со вчера (6.11) се назначени нови директори во...
Македонија

Ќе протестира и министерот Филипче: Здравствените работници на протест против насилството

Редакција
Под мотото „Стоп за насилство врз здравствени работници“ денеска претпладне во кругот на Клиничкиот центар ќе се одржи протест, во организација на Асоцијацијата на специјализанти...
Македонија

АСМЛ го поканиja, Филипче прифати да присуствува на протестот против насилство врз лекарите

Редакција
Асоцијација на специјализанти и млади лекари-АСМЛ на 13 септември упати јавен повик до министерот за здравство Венко Филипче да присуствува на протестот против насилството врз...
Македонија

(ВИДЕО) Заев откри злоупотреби: Лекари издавале фиктивни рецепти, а со лековите се тргувало

Редакција
Премиерот Зоран Заев, на седницата за пратенички прашања обелодени зошто граѓаните во државава не можат да дојдат до лекови на рецепт во текот на целиот...
Бизнис

Здравствен дом Љубљана преку оглас бара лекари за работа во Словенија

Никола Осило
Здравствен дом Љубљана преку оглас бара неколку лекари специјалисти по семејна медицина или општа медицина за работа во Љубљана. „Ве покануваме да се вклучите во...
Локално

Галичник во летниот период добива патронажна служба од лекар и медицинска сестра

Редакција
Министерството за здравство информира дека Галичник од 5 јули добива патронажна служба составена од лекар и медицинска сестра. „Во наредните 3 месеци, па се до...
Локално

За празниците дежурни лекари во сите скопски поликлиники

Редакција
Службите на Здравствен дом на Скопје во тек на престојните празнични денови ќе обезбедуваат 24-часовна здравствена заштита преку дежурните ноќни пунктови во Поликлиниката Идадија,Ченто, Чаир,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Фрапантни податоци: Државата ја напуштиле 1.200 лекари, а само за три месеци 83 барале потврди за работа во странство

Редакција
Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари (АСМЛ) на нивниот фејсбук-профил објавија загрижувачки податоци во однос на иселувањето на лекарите надвор од државата. Она што е...