еМагазин

Tag : корона вирусот

Македонија ТОП СТОРИИ

Уште четири текстилни работнички од Штип заболеа од корона вирусот и едно лице кое не е поврзано со досегашните кластери

Редакција
Новите 11 тестови што беа направени вчера, потврдија пет нови случаи на заболени од Ковид-19 во Штип, пренесува meta.mk. Од новите пет позитивни случаи, четири...
Македонија ТОП СТОРИИ

Новите 12 случаи сo корона вирусот во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и Аеродром

Редакција
Од 37-те новозаболени од Ковид-19 регистрирани во изминатото деноноќие, 12 се во Скопје и тоа пет во општината Гази Баба, по два во Бутел и...
Македонија

Убава вест: Во Велес втор ден нема регистрирано нови случаи со корона вирусот

Редакција
Според информацијата од ЈЗУ Центар за јавно здравје во Велес втор ден нема новорегистрирани со корона вирусот, со тоа бројката на регистрирани во Велес останува...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Литијата пример за двојни аршини: Со кој памет драги стружани?

Редакција
Забрането групирање во паркови, но дозволени црковни поворки сред град. Ова е единствениот заклучок по вчерашниот собир со Струга во кој стотици граѓани присуствуваа на...
ЖИВОТ

Како да правите респираторна гимнастика во време на пандемија со Ковид-19

Редакција
Институт за физикална медицина и рехабилитација – Скопје изработи прирачник со корисни совети за респираторна гимнастика во време на пандемија со Ковид-19. „Нарушувањето на функциите...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Што се pooling тестови: Нова поевтина услуга во „Жан Митрев“ за откривање на корона вирусот

Редакција
Лабораторијата за Генетика и персонализирана медицина при Клиниката „Жан Митрев“ воведува нова поекономска услуга за детекција на новиот коронавирус (SARS-CoV-2). „По примерот на многу држави...
Свет

САД: Над милион заразени со корона вирусот, бројот на смртни случаи повеќе отколку во Корејската војна

Редакција
Случаи на заразени со новиот коронавирус во САД се удвоија за 18 дена и сега се повеќе од милион. Повеќе од 56.500 Американци починале од...
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО: Укинувањето на рестриктивните мерки не значи крај на епидемијата во ниту една земја

Редакција
Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус ги предупреди земјите што планираат да ги ублажат мерките за борба против пандемијата на новиот коронавирус...
Македонија ТОП СТОРИИ

Вкупно 760 заразени со корона вирусот: Регистрирани 49 нови случаи, најмногу во Скопје и Куманово

Редакција
Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 13, Куманово – 14, Штип...
Македонија

Девет нови заразени од корона вирусот во Прилеп и први два случаи во Крушево

Редакција
Бројот на инфицирани со корона вирусот во Прилеп се искачи на 33, откако денеска беа потврдени девет нови случаи. Во самоизолација се наоѓаат 134 граѓани....