еМагазин

Tag : литија

ЖИВОТ

Под строги протоколи и без верници во толпата ќе се одржи традиционалната струшка Литија

Редакција
Под строги здравствени протоколи за заштита на населнеито од ширење на коронавирусот, без традиционалните торжества и толпата верници в петок низ струшките улици ќе се...
Локално

Без бадникова литија за престојните божикни празници во Охрид

Редакција
Православните христијански верници во земјава утре го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик. Поради епидемијата на коронаворусот во Охрид како и...
Македонија

МВР поднесува пријави за учесниците во литијата во Струга

Редакција
Лицата учесници во литијата во Струга се повикуваат на информативен разговор и им се поднесуваат соодветни поднесоци од јавното обвинителство, информира денеска министерот за внатрешни...
Македонија

Лица кои учествувале на литијата во Струга имале белодробен наод кој одговара на Ковид-19

Редакција
Новите заболени потекнуваат од непочитување на мерките, изјави вечерва министерот за здравство Венко Филипче во гостувањето на телевизија „24“. „Многумина стануваат свесни откако ќе заболи...
Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинителството отвори предмет за масовното присуство на граѓани на Литијата во Струга

Редакција
Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по објавување на снимките и фотографиите на социјалните мрежи, а во врска со масовното присуство на граѓани на Литијата...
Македонија

Свештенство при храмот Св. Георгиј: Црквата повика на придржување на мерките, нема простор за обвинување

Редакција
Свештенството при храмот Св. Георгиј, организатор на традиционалната литија што се одржа вчера во Струга, а по која уследија реакции за непридржување на верниците до...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Литијата пример за двојни аршини: Со кој памет драги стружани?

Редакција
Забрането групирање во паркови, но дозволени црковни поворки сред град. Ова е единствениот заклучок по вчерашниот собир со Струга во кој стотици граѓани присуствуваа на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Филипче: Сцените од Струга се крајно разочарувачки за мене, барам истрага

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филипче реагираше по повод верскиот собир, односно литија која се одржа по струшките улици, славејќи го празникот Св. Ѓоргија. „Сцените кои...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Построг полициски час само за Струга“: Твитер реакции за верскиот собир

Редакција
Лавина од негативни реакции на социјалните мрежи за вчерашниот верски собир во Струга, на кој голем број на граѓани не носеа маски, ниту пак одржуваа...
Македонија

(ВИДЕО) Во време на пандемија, стотици верници по улиците на Струга за традиционалната литија

Редакција
Стотици граѓани на Струга денеска беа дел од традционалната литија со чесните мошти на литијаи неговата чудотворна икона збогатена и со неговите чесни мошти од...