еМагазин

Tag : протокол

Македонија ТОП СТОРИИ

Шефот на протокол кој поднел оставка, бил избран за амбасадор на почетокот од годинава, вели Османи

Редакција
Еден човек од Македонскиот дипломатски синдикат (МДС), кој фрлаше камења на Министерството за надворешни работи, кршеше стакла и држеше говори против МНР, знаејќи дека тоа...
Македонија ТОП СТОРИИ

Шефот на протокол во МНР поднел оставка, по грешката со словенечкото знаме, вели Османи

Редакција
Шефот на протокол во Министерството за надворешни работи поднел оставка, по грешката со словенечкото знаме, изјави министерот за надворешни работи Бујар Османи во гостување во...
Македонија ТОП СТОРИИ

МНР пријавило во МВР случај на говор на омраза на социјалните мрежи за Бугари: Протоколот почна да се спроведува

Редакција
Министерството за надворешни работи формира Секретаријат што ќе помага во работата на македонскиот дел од Историската комисија, информира денеска на брифингот со новинарите шефот на...
Македонија ТОП СТОРИИ

МНР ја објави официјалната верзија на Протоколот со Бугарија

Редакција
Министерството за надворешни работи ја објави официјалната потпишана верзија од Протоколот од вториот состанок на Заедничката меѓувладина комисија со Бугарија. Протоколот може да се види...
Македонија ТОП СТОРИИ

Што пишува во учебникот по географија, кој Македонија ќе треба да го менува согласно Протоколот со Бугарија

Редакција
Со потпишувањето на Протоколот со Бугарија, Бујар Османи, македонскиот министер за надворешни работи, всушност се согласи дека објавените податоци за последиците од Букурешкиот мировен договор...
Македонија ТОП СТОРИИ

Лилјана Поповска: Протоколот со Бугарија е отров!

Редакција
Поранешната лидерка на ДОМ, Лилјана Поповска, на Фејсбук го коментира Протоколот кој Македонија го потпиша со Бугарија. „Референдум е реално решение и ќе успее како...
Македонија ТОП СТОРИИ

Левица: Според Протоколот идеите на АСНОМ се злосторнички, а Македонија треба да биде бугарска колонија

Редакција
На 17-ти јули 2022 година, потпишан е протоколот од Вториот состанок на Заедничката меѓувладина комисија формирана врз основа на членот 12 од понижувачкиот т.н „договор...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бранимир Јовановиќ: Протоколот е трагедија за Македонија и срамота за Бугарија и ЕУ

Редакција
Професорот Бранимир Јовановиќ на својот Твитер профил вели дека Протоколот, кој го потпиша министерот за надворешни работи, Бујар Османи е трагедија за Македонија и срамота...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ивор Мицковски: Благодарение на заложбата да се елиминира говорот на омраза од утре треба да го затворите бугарскиот клуб во Битола

Редакција
Аналитичарот Ивор Мицковски на својот Фејсбук профил го коментира Протоколот, кој Македонија го потпиша со Бугарија, а во кој еден дел се однесува и на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Најчевска: Протоколот со Бугарија е страшен и понижувачки и неприфатлив

Редакција
Професорката Мирјана Најчевска на својот Фејсбук профил го коментира Протоколот, кој Македонија го потпиша со Бугарија. “Го прочитав Протоколот. Страшен е и понижувачки и неприфатлив....