еМагазин

Tag : струга

Македонија

Обвинителството ја истражува смртта на стружанката, која почина од коронавирусот

Редакција
Основното јавно обвинителство Охрид ја истражува смртаа на 66 годишната стружанка, која е четврта жртва на коронавирусот во Македонија. Обвинителството по допрен глас отворило предмет,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Општата болница Струга вработува 10 лица, плата до 25.500 денари

Редакција
Агенцијата за администрација објави оглас за вработување на 10 јавни службеници во ЈЗУ Општа болница Струга. Се бараат кандидати за советници, референти, помлади соработници… Платите во зависност од...
Македонија

Косовскиот министер Пацоли именува возач од МНР за дипломат во косовскиот конзулат во Струга

Редакција
Министерот за надворешни работи во косовската Влада во оставка, Беџет Пацоли, со својата прва одлука во 2020 година, унапреди досегашен возач во неговото министерство за...
Локално

Еден починат и тројца повредени во пожар во струшко

Редакција
На 24.12.2019 во 02.35 часот во Полициска станица Струга било пријавено дека во с.Калишта, струшко, настанал пожар во куќа сопственост на Р.Е.(73) од с.Калишта, при...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Еко-теам“ го доби тендерот за санација на колекторскиот систем Охрид-Струга вреден пет милиони евра

Редакција
ЈП Колекторски Систем по распишаниот тендер за санација за унапредување на ефикасноста на колекторскиот систем Охрид-Струга склучи договор со друштвото за заштита на животна средина...
Локално

Кривични пријави за тројца стружани за бесправно градење

Никола Осило
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против И.Н.(49), И.С.(58) и И.Н.(53), сите од Струга, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...
Локално

Стружанец претепал сограѓанин

Никола Осило
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против М.Н.(42) од Струга, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка телесна повреда“,...
Локално

Пронајден кокаин во стан во кој престојувал 41-годишен стружанец

Никола Осило
СВР Струга поднесе кривична пријава против Р.М.(41) од Струга поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,неовластено производство и пуштање во промет на...
Локално

Три жени и маж повредени во судар меѓу два „мерцедеси“

Никола Осило
На 29.09.2019 во 11.50 часот било пријавено дека на локалниот пат за с.Долна Белица, струшко, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „мерцедес“, управувано од...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Жикол“ го доби тендерот за изградба на инфраструктура во ТИРЗ Струга вреден 805.000 евра

Никола Осило
Дирекција за технолошки индустриски развојни зони по распишаниот тендер за изведба на 2-ра фаза на основна внатрешна инфраструктура (водовод, канализации, осветлување) во ТИРЗ Струга склучи...