еМагазин

Tag : струга

Македонија ТОП СТОРИИ

За една недела, во Охрид 29, во Струга 55, во Дебар 35 нови случаи на Ковид-19

Редакција
Седмичниот билтен на Центарот за јавно здравје од Охрид што ги опфаќа општините Охрид, Дебрца, Струга, Вевчани, Дебар и Центар Жупа покажува дека во периодот...
Локално

Државната изборна комисија со герила акција во Охрид и Струга: Ти си на ред! Гласај безбедно!

Редакција
Државната изборна комисија (ДИК) со голема одговорност ја води кампањата „Ти си на ред“ за претстојните Предвремени парламентарни избори 2020. Со герила акција, за првпат...
Македонија

Минатата недела во Охрид 50, во Струга 52, а во Дебар 13 нови случаи на заразени со корона вирусот

Редакција
Седмичниот билтен на Центарот за јавно здравје од Охрид што ги опфаќа општините Охрид, Дебрца, Струга, Вевчани, Дебар и Центар Жупа покажува дека во периодот...
Македонија

За една недела во Охрид и Струга по 44 потврдени случаи на Ковид-19

Редакција
Изминатата седмица во Охрид е регистрирано присуство на Ковид-19 кај 44 лица, исто колку и во соседна Струга. Во Дебар изминатата седмица е потврден корона...
Бизнис

Хотелиерите од Охридско-струшкиот регион подготвени, чекаат гости

Редакција
Сместувачките капацитети, хотелиерите и приватните станоиздавачи ги добија протоколите за работа во новонастанатата ситуација наметната од епидемијата на короновирусот. Од утре е предвидено да ги...
Македонија ТОП СТОРИИ

Вработен позитивен на корона вирусот ја затвори Општина Струга

Редакција
Службеник вработен во општинската администрација во Струга е позитивен на Ковид-19, па затоа Локалната самоуправа донела одлука службите во Општината да не работат до наредниот...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Илинден“ го доби тендерот на општина Струга за изградба на улици и патишта вреден 406.000 евра

Редакција
Општина Струга по распишаниот тендер за изградба на улици и патишта склучи договор со трговското друштво за градежништво производство трговија и угостителство „Илинден“ АД Струга....
Македонија ТОП СТОРИИ

Стружанка на 53 години и прилепчанец на 80 години починаа од корона вирусот

Редакција
Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица заболени од корона вирусот. Починати се пациентка од Струга...
Македонија ТОП СТОРИИ

Стружанка на 56 години почина од корона вирусот

Редакција
Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Струга (56г) примена во болницата на 21 мај како сомнителна на ковид, потврдена позитивна по прием во болница,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Стружанец на 44 години и тетовец на 54 години меѓу седумте починати од корона вирусот

Редакција
Од седумте починати лица од корона вирусот во изминатото деноноќие во ГОБ „8 септември“ починаа 6 лица, двајца од Скопје на возраст од 83 и...