еМагазин

Tag : текстилни работнички

Македонија ТОП СТОРИИ

Уште четири текстилни работнички од Штип заболеа од корона вирусот и едно лице кое не е поврзано со досегашните кластери

Редакција
Новите 11 тестови што беа направени вчера, потврдија пет нови случаи на заболени од Ковид-19 во Штип, пренесува meta.mk. Од новите пет позитивни случаи, четири...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Кои се правата на текстилните работнички за прекувремената работа

Редакција
Газдите на текстилните компании бараат 8,5 часови работно време, но текстилните работници и работнички веќе работат многу повеќе часови. Според Гласен текстилец, до 38 проценти...
Македонија ТОП СТОРИИ

Текстилни работнички протестираа пред „Астибо“: „Стоп за ропството“

Никола Осило
Пред капијата на поранешниот моден гигант „Астибо“ во Штип се одржа протест на текстилните работнички со кој побараа подобри услови за работа и зголемување на...