еМагазин

Tag : заболени

ЖИВОТ

Еден починат од компликации од грип, регистрирани 975 заболени

Редакција
Во текот на изминатата недела е регистриран еден смртен случај од компликации од грип. Станува збор за 63-годишен пациент од Кавадарци, кој имал срцеви заболувања
ЖИВОТ

Светски ден за борба против туберкулозата: Континуирано се намалува бројот на заболени

Редакција
Бројот на заболени од туберкулоза постојано се намалува, информираше денеска министерот за здравство Венко Филипче по повод Светскиот ден за борба против туберколозата. Во 2007
ЖИВОТ

Морбилите не стивнуваат: Минатата недела 104 заболени

Редакција
Во текот на изминатата недела имаме пораст на бројот на заболени од мали сипаници (морбили) и се регистрирани најголем број, односно 104 заболени. Од нив
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Грипот не престанува да зема жртви: Минатата недела четири смртни слуачи

Редакција
Во текот на изминатата недела (од 4 март до 10 март), регистрирани се четири смртни случаи од компликации од грип, од кои двајца од Скопје,
Локално ТОП СТОРИИ

Седум нови сомнителни случаи на заболени од морбили

Редакција
Министерството за здравство известува дека денеска до 13 часот, на Инфективната клиника во Скопје се хоспитализирани седум деца на возраст од две години. Сите деца
ЖИВОТ

Над двесте случаи на заболени од грип

Редакција
Двесте и два случаја на заболени од грип се регистрирани до пред десетина дена во Република Македонија, се наведува во извештајот што на својата веб-страница
Свет

Епидемија на ебола во ДР Конго, најголема во историјата на државата

Редакција
Епидемијата на вирусот ебола што моментно се шири во ДР Конго, е најголема во историјата на таа држава – 319 потврдени случаи на заболени, соопшти