еМагазин

Tag : конфекции

БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Штипските текстилни конфекции се соочуваат со намалени нарачки и отпуштања на работници

Редакција
Една конфекција во Штип е затворена, а неколку други почнаа со намалување на бројот на работници. Претставникот на штипските конфекционери во Асоцијацијата на текстилниот кластер,...
Бизнис

Две светиниколски конфекции остануваат затворени до понеделник, поради корона вирусот

Редакција
Светиниколските фабрики „Мода“ и „Кемтекс“ ќе бидат затворени до понеделник, информираше за МИА директорот, Ангел Димитров. Од досегашниот скрининг во двете конфекции се покажа дека...
Македонија

Новозаразените со Ковид-19 во штипскиот регион се контакти на работници од две конфекции

Редакција
Новозарезените во штипскиот регион од коронавирусот се контакти или членови на семејства на текстилни работници од две штипски конфекции, информираат од Центарот за јавно здравје-Штип....
Македонија

Затворена штипската конфекција во која има нови позитивни случаи на корона вирусот

Редакција
Текстилната конфекција во која деновиве се регистрираат позитивни случаи на Ковид-19, а денеска има уште неколку работници кои се заразени, се затвора на седум дена....
Бизнис

Владата ја забрани работата на текстилните и кожарските фабрики во Штип, во претстојните три дена

Редакција
Текстилните и кожарските фабрики на подрачјето на Општина Штип нема да смеат да работат за време на престојниот продолжен викенд, одлучи денес Главниот координативен кризен...
Македонија

Штипските епидемиолози продолжуваат со тестирањето на работниците и наредната недела

Редакција
Штипските епидемиолози ќе продолжат со масовното тестирање на текстилните работници и наредната недела, откако вчера се појави и уште еден позитивен случај на коронавирусот во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во штипските конфекции досега регистрирани 55 лица позитивни на корона вирусот

Редакција
Во Штип до вчера се регистрирани 55 позитивни лица на корона вирусот за кои се издадени решенија за домашно лекување и самоизолација и 169 решенија...
Македонија

Штипските епидемиолози почнаа со тестирањето на работниците од петте конфекции

Редакција
Почна масовното тестирање на текстилните работници во петте конфекции, кои од денеска треба да се затворени. Директорката на Центарот за јавно здравје-Штип, Марија Димитрова вели...
Локално ТОП СТОРИИ

Четири новозаразени текстилни работнички во Штип, вкупната бројка од истата конфекција се зголеми на 10

Редакција
Бројот на заразени текстилни работнички во Штип се зголеми, откако денеска се регистрираат четири нови случаи на вработени во конфекцијата, која од вчера е затворена....
Бизнис

Ампева: Сопственици на конфекции почнаа со изигрување на исплатата на минималната плата

Редакција
Почнува на терен изигрувањето на исплатата на минималната плата, која треба да изнесува 14.500 денари. На текстилните работнички од Делчево им е кажано дека од 1...