еМагазин

Tag : забрана

Свет

Во Шведска од денеска забрането пушење и на отворено

Редакција
Во Шведска денеска стапува на сила забраната за пушење на отворено на некои јавни места, како што се игралишта и перони на железничките станици. Со
Македонија

Укината забраната за движење во шуми и шумски подрачја

Редакција
Укината е забраната за движење во шуми и шумски подрачја што беше во сила од 29-ти минатиот месец поради појавата на голем број пожари. Министерството
Свет

На Трамп со закон му се забрани да ги повлече САД од НАТО

Редакција
Претставничкиот дом во САД одобри закон со кој се забранува американскиот претседател Доналд Трамп да ја повлече државата од НАТО. Законот „За поддршка на НАТО“
Македонија

Невакцинирани деца од МРП вакцината нема да се пуштат во градинките во Скопје

Редакција
Од денеска стапува во сила привремената мерка забрана за носење невакцинирани деца од МРП вакцината во градинки на подрачјето на град Скопје. Забраната следи по прогласена
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ќе ја забрани ли Владата пластиката за еднoкратна употреба по примерот на ЕУ?

Никола Осило
Европскиот парламент изгласа целосна забрана на пластиката за еднократна употреба во земјите од Европска Унија. Главна цел е да се намали загадувањето во океаните. Со
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Повлечена забраната за прикажување на филмот „Ругање со Христос“

Редакција
Филмот „Ругање со Христос“ на режисерот Јани Бојаџи, чиј татко беше уапсен на денот на премиерата во Скопје, ќе може да се прикажува во киносалите
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Барањето за забрана нема правна основа: Филмот „Ругање за Христос“ слободно ќе се прикажува

Редакција
Државниот правобранител на Република Македонија утре ќе го повлече предлогот до Основниот суд Скопје 2 за изрекување на мерката времена забрана за прикажување на филмот
Македонија

Ќе има ли судска забрана на „Ругање со Христа“ на Јани Бојаџи?

Редакција
Телевизијата Алсат објави дека државниот правобранител пред неколку дена, на барање на Министерството за култура, побарал од Основниот суд Скопје 2 привремена забрана за емитување
Балкан ТОП СТОРИИ

(Фото) „Не лажете со години“: Село во БиХ им забрани на политичарите да агитираат во него за престојните избори

Редакција
Пред општите избори во БиХ, селото Подгора ги предупреди сите кандидати на сите партии да не доаѓаат таму. „Не лажете со години. Ниту една партија
Бизнис

Русија ќе ја укине забраната за увоз на праски, откако ќе биде спроведена фитосанитарната истрага во Македонија

Редакција
Русија ќе ја укине времената забрана за извоз на коскесто овошје од Македонија откако ќе добие извештај за спроведена истрага и преземени фитосанитарни мерки. Извештајот