еМагазин

Tag : забрана

Македонија

МВР: 102 лица приведени поради непочитување на мерката за забрана на движењето

Редакција
Вкупно 263 лица не ја почитувале мерката за забрана на движењето во текот на изминатото деноноќие, при што полициските службеници привеле 102 лица, 46 лица...
Македонија

МВР: 1.082 македонски граѓани сместени во државен карантин

Редакција
Донесените мерки и препораките на Владата, генерално се почитуваат од страна на граѓаните на територијата на цела држава. Тие се совесни и свесни за комплексноста...
Македонија ТОП СТОРИИ

Низ Македонија приведени 37 лица поради непочитување на забраната за движење

Редакција
Во изминатото деноноќие, според евиденцијата на МВР, само едно лице не ја почитувало самоизолацијата, а 37 биле приведени поради непочитување на забраната за движење. Во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Од утре во Куманово забрана за влез и излез со градски, меѓуградски патнички и железнички патнички јавен превоз

Редакција
Владата на денешната 27 седница ја дополни Одлуката забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Северна Македонија со забрана за влез и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Забрани за движење за младите до 18 години и за постарите од 67 години

Редакција
Владата реши да се забрани движењето на младите до 18 години од 21 до 12 часот, а на постарите од 67 години од 11 до...
Македонија ТОП СТОРИИ

Воведен полициски час од 21 часот до 6 наутро: Кој ќе може да се движи и каде

Редакција
Вечерва на седница, Владата донесе одлука за воведување на полициски час, односно се забранува движење на населението во периодот од 21 до 06 часот секој...
Бизнис

Извоз на медицинска опрема за справување со корона вирусот само со дозвола од Министерството за здравство

Редакција
Како една од мерките против корона вирусот Владата забрани на економските оператори и производители од извоз на медицинска опрема и медицински средства и материјали, потребни...
Бизнис

„Виз ер“ ги повика авиокомпаниите да ја забранат бизнис-класата на сите кратки летови

Редакција
Водечкиот нискобуџетен авиопревозник „Виз ер“ ги повика авиокомпаниите да го укинат летањето со празни седишта во бизнис-класата на летови пократки од пет часа. „Бизнис класата...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Државниот инспекторат за животна средина го забрани работењето на компанијата што го загадуваше воздухот во Кочани

Редакција
Државниот инспекторат за животна средина на 8 ноември донесе решение со кое се забранува работата на правниот субјект „Пејпар Мил“ од Кочани заради континуирано надминување...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Укината косовската забрана за извоз на мед и компир

Редакција
Косово ја укина забраната  за увоз на мед и компир од земјава, а Северна Македонија го стави Косово повторно на листата земји од кои е...