еМагазин

Tag : епидемиолози

ЖИВОТ

Пуштени нови термини: Нема период во кој може да се задоцни со вакцинацијата против сезонски грип, тврдат епидемиолозите

Редакција
Министерството за здравство информира дека од денеска се зголемува бројот на термини за вакцинација против сезонски грип. Со новите термини вакцинацијата започна денеска во 14...
Македонија

Воено-медицински персонал и пулмолози ќе им помагаат на епидемиолозите и инфектолозите

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше дека воено-медицински персонал ќе им помага на епидемиолозите на терен. Тој додаде дека четири екипи на...
Македонија

Штипските епидемиолози продолжуваат со тестирањето на работниците и наредната недела

Редакција
Штипските епидемиолози ќе продолжат со масовното тестирање на текстилните работници и наредната недела, откако вчера се појави и уште еден позитивен случај на коронавирусот во...
Македонија

Штипските епидемиолози почнаа со тестирањето на работниците од петте конфекции

Редакција
Почна масовното тестирање на текстилните работници во петте конфекции, кои од денеска треба да се затворени. Директорката на Центарот за јавно здравје-Штип, Марија Димитрова вели...
Македонија ТОП СТОРИИ

Семејството на скопјанецот кај кого посмртно беше утврден корона вирусот, не сакало да соработува со епидемиолозите

Редакција
Семејството на починатиот скопјанец, за кој посмртно беше добиен позитивен резултат на Ковид-19, одбивале да соработуваат со епидемиолозите за да извршат епидемиолошка анкета, информираше на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Нема нови тестирани на корона вирусот, на Деве Баир доаѓаат туристи од Јапонија и Сингапур кои ќе бидат прегледани од епидемиолози

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека изминатото деноноќие немало тестирани на корона вирусот. Филипче додаде дека добил информација од туристичка агенција дека група од...