еМагазин

Tag : вакцинација

ЖИВОТ

Над 3.600 деца вакцинирани во нивните домови или им е закажан термин за вакцинација

Редакција
Над 3.600 деца се вакцинирани во нивните домови или им е закажан термин за вакцинација и се поделени над 7.500 информативни материјали, во рамки на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Над 30 илјади граѓани пројавиле интерес да се вакцинираат за сезонски грип

Редакција
Претседателот на Комисијата за заразни болести, Александар Петличковски денеска информираше дека започна вакцинацијата против сезонски грип и истата се одвива во најдобар ред. -Ги следиме...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Почнува пријавување за бесплатна вакцинација против сезонски грип за ризични групи

Редакција
Министерството за здравство информира дека од денес, преку веб страницата – vakcinacija.mk, почнува пријавувањето за бесплатна вакцинација против сезонски грип за ризични групи население. Со...
ЖИВОТ

Вакцинирани над 1.000 деца за пропуштени рутински вакцини со кампањата на МЗ и СЗО, „Од врата до врата“

Редакција
Над илјада деца се вакцинирани за пропуштени рутински вакцини во рамки на заедничката кампања на Министерството за здравство (МЗ) и Светската здравствена организација (СЗО), „Од...
Македонија

Почна пријавувањето за бесплатна вакцинација против сезонски грип за ризични групи

Редакција
Министерството за здравство соопшти дека од денеска, преку страницата vakcinacija.mk, почнува пријавувањето за бесплатна вакцинација против сезонски грип за ризични групи население. Станува збор за четиритипна...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Има ли вакцина за мајмунски сипаници

Редакција
Институтот за јавно здравје објави детална анализа за вирусот на „мајмунски сипаници“. Ви пренесуваме дел од истата. Вакцинација Преку неколку опсервациони студии, докажано е дека...
Македонија ТОП СТОРИИ

Опфатот со вакцинација против Ковид-19 во Македонија е 46%

Редакција
Опфатот со вакцинација против Ковид-19 е 46 отсто. Со поранешните бројки опфатот беше над 43 отсто. Тоа не значи многу, многу е битно да знаеме...
Свет ТОП СТОРИИ

Британска студија: Вакцинираните имаат помал ризик од продолжен ковид

Редакција
Вакцинираните имаат помал ризик да развијат продолжен ковид ако се заразат со коронавирусот, покажува британска студија, објави Би-би-си. Експертите анализирале докази и податоци од 15...
Македонија

Пикот на омикрон е во благо опаѓање, но имаме проблем со ниската стапка на вакцинација, оценува Сали

Редакција
Нашето општество има отпор кон вакцинација и тоа е голем проблем, изјави вечерва министерот за здравство, Беким Сали во гостувањето во емисијата Само вистина на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Не се размислува за задолжителна вакцинација во Македонија

Редакција
Портпаролот на Комисијата за заразни болести, д-р Злате Мехмедовиќ денеска на прес-конференција посочи дека не се размислува за задолжителна вакцинација, туку Комисијата разговарала како е...