еМагазин

Tag : грип

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Сезонава од грип починале 14 лица, најмногу од Скопје, 7

Редакција
Според податоци на Институтот за јавно здравје сезонава од грип починале 14 лица. Половина од нив се од Скопје, 2 лица се од Штип и...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Од грип починале 39-годишно лице од Скопје и 66-годишник од Велес

Редакција
Минатата недела од грип починале лица на возраст од 39 и 66 години од Скопје и Велес, кои биле хоспитализирани во ГОБ 8-ми Септември во...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Од грип починале 49-годишно лице од Скопје и 65-годишно лице од Велес

Редакција
Минатата недела се регистрирани два нови смртни случаи од грип. Се работи за лица на возраст од 49 и 65 години од Скопје и Велес,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Лице од Скопје деветта жртва од грип

Редакција
Лице од Скопје на 65-годишна возраст е деветта жртва од сезонски грип оваа сезона. Истото е регистрирано во извештајот на Институтот за јавно здравје за...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Од грип починала 20-годишна девојка

Редакција
На Клиниката за инфективни болести во Скопје од сезонски грип починала 20-годишна девојка, објави телевизијата Канал 5. Таа е најмладата жртва почината од грип сезонава...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Од грип починал 45-годишен маж од Неготино

Редакција
Во извештајот на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) за состојбата со грип во земјава, во периодот од 15 до 21. јануари годинава, стои дека е...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

45-годишна жена почина од грип, шести починат пациент во последните недели

Редакција
Директорката на Клиника за инфективни болести, Милена Стевановиќ денеска информираше дека од грип починала 45-годишна жена, која е шести починат пациент од грип во последните...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Вакцинирани за сезонски грип половина од пријавените граѓани

Редакција
Министерството за здравство информира дека за бесплатна вакцинација против сезонски грип досега се пријавени 58.012 граѓани. Во центрите за јавно здравје и здравствените домови континуирано...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Започнува бесплатната вакцинација против сезонски грип, пристигнаа 60 илјади дози вакцини

Редакција
Министерството за здравство информира дека неделава започнува вакцинацијата против сезонски грип. Во државата се пристигнати вкупно 60.000 дози четиритипни вакцини против сезонски грип наменети за...
ЖИВОТ

Вакцинацијата против сезонскиот грип почнува од средината на октомври, годинава набавена за 50 проценти поголема количина

Редакција
Министерството за здравство информира дека има набавено за 50 отсто поголема количина вакцини против сезонски грип. Вакцинацијата, како што најавуваат, ќе почне кон средината на...