еМагазин

Tag : грип

Македонија

Годинава од грип во Македонија починале тројца пациенти

Редакција
Епидемиологот Владимир Микиќ информираше дека од грип годинава починале само тројца пациенти, или 0,001 процент од заболените. Бројката на заболени е за 18.000 повеќе од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бројот на заболените од грип од 20.000 годинава скокнал на 37.000, можно е тестирање од корона вирус

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче во вечерашното гостување во „Топ Тема“ на телевизија „Телма“ информираше дека вообичаено во сезона бројот на заболени од грип е...
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО: Коронавирусот предизвикува поголема смртност отколку сезонскиот грип

Редакција
Околу 3,4 проценти од луѓето кај кои е потврден Ковид-19 починаа, што е далеку повеќе од стапката на смртност од сезонски грип, што е под...
ЖИВОТ

Грипот зема замав, 5.660 нови заболени тројца починати

Редакција
Од Институтот за јавно здравје информираат дека расте активноста на грипот во државата, евидентирани се вкупно 5.660 новозаболени лица од сите градови во државата, што...
Македонија ТОП СТОРИИ

Девојче почина од грип на Клиниката за детски болести

Редакција
Четиринаесетгодишно девојче почина вчера на Клиниката за детски болести како последица од компликации од грип. Девочјето кое имало и други хронични заболувања, е првиот смртен...
ЖИВОТ

На Инфективна клиника се лекуваат 14 пациенти со грип и компликации, а еден во тешка животозагрозувачка состојба

Редакција
Четиринаесет пациенти со клиничка слика на грип и компликации меѓу кои најчесто со пневмонија, се лекуваат на Универзитетската Клиника за инфективни болести. Од нив пет...
Македонија

Грипот почна да „коси“: На Инфективна клиника хоспитализирани 12 лица, едно во тешка состојба

Редакција
Четири лица со компликации од грип од кои едно во тешка здравствена состојба и осум други кои имаат симптоми на вирусот се хоспитализирани на Универзитетската...
ЖИВОТ

Вакцинацијата против сезонски грип почнува од 22 ноември

Никола Осило
Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата против сезонски грип почнува на 22 ноември 2019 година. За претстојната сезона 2019-2020 година набавени се 28.000 бесплатни вакцини...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Грипот однесе уште пет животи, вкупно досега 28

Редакција
Во текот на изминатата недела, регистрирани се пет смртни случаи асоцирани со грип, од тоа кај две лица е утврдена претходна хронична болест/ко-морбидитет. Петмината починати...
ЖИВОТ

Еден починат од компликации од грип, регистрирани 975 заболени

Редакција
Во текот на изминатата недела е регистриран еден смртен случај од компликации од грип. Станува збор за 63-годишен пациент од Кавадарци, кој имал срцеви заболувања...