еМагазин

Tag : туристи

БАШ НИ Е ЌЕФ

Најпознатата адреналинска ски-трка во Кицбил оваа година проследете ја директно од ВИП-ложата на терените

Редакција
Сигурно досега сте слушнале за алпското гратче Кицбил, познато по зимските ски-трки на една од најстрмните и најопасни ски-патеки кои секоја година ги ставаат на...
Бизнис

Убава вест: Зголемен бројот на странски и домашни туристи

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јуни 2019 година изнесува 119.334, а бројот на ноќевањата изнесува 264 821. Бројот на...
Локално

Охрид полн со гости во пресрет на продолжениот празничен викенд

Редакција
Продолжениот празничен викенд веќе по правило го означува шпицот на летната туристичка сезона во Охрид и на охридското крајбрежје. Хотелските сместувачки капацитети и претходно беа...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) На туристите им е смачено од ѓубрето во Охрид

Редакција
Нуркачкиот центар „Акватек“ објави порака и фотографии испратени од турист во Охрид до нив. „Почитувани, ме стега грлото кога на секој чекор собирам отпад наместо...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Зголемен бројот на ноќевања на Македонци во Солун

Редакција
За 3,01% се зголемил бројот на ноќевања во Солун на посетителите од Република Северна Македонија во првата половина од годинава во споредба со лани, според...
Македонија

Македонските туристи не ги откажуваат аранжманите поради страшното невреме на Халкидики

Никола Осило
Со македонските туристите кои се на одмор во регионот Халкидики што беше зафатен од силно невреме се контактира и им се нуди помош, но досега...
CHECK IN

Летото на Маврово ќе биде важно како и зимата

Редакција
Доколку Маврово беше лоцирано кон средината на Европа, во текот на летото, би имало стотина велосипедисти по падините, тврди норвежанецот Гир Олсен, ангажиран како консултант...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Британски туристи шест дена поминаа 230 километри во јавање коњи на Галичник

Силвана Жежова
Коњичкиот клуб „Шерпа хорс рајдинг“ (Sherpa Horse Riding) беа домаќини на британски туристи, искусни јавачи на коњи, кои шест дена поминаа 230 километри на коњи...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Галерија) Имаат туристи за јавање на коњи на Галичник, нема превоз како да ги донесат до таму

Силвана Жежова
Коњичкиот клуб „Шерпа хорс рајдинг“ (Sherpa Horse Riding) на Галичник постои веќе девет години и нуди услуги на јавање коњи за странци и домашни туристи....
Локално

Заглавените туристи на скопскиот аеродром заминаа за Хургада

Редакција
Домашни туристи кои уплатија арамжман за Египет и чекаа од ноќеска на Скопскиот аеродром после 10 часот полетаа кон Хургада. Според инфорамциите на веб страницата...