еМагазин

Tag : работа

Бизнис ТОП СТОРИИ

Како полесно до работа во Германија: Што е „карта за шанси“ и како се добива

Редакција
Од 1. јуни работници и од Македонија можат полесно да дојдат до работа во Германија, која ги зголеми квотите за работници од Западен Балкан. ПОВРЗАНИ...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Бројни пребарувања на огласите за работа во странство

Редакција
Во текот на мај, на pazar3.mk имало голем број на пребарувања на огласи за работа во странство, велат од таму за еМагазин.мк. Како трендинг локации...
Бизнис ТОП СТОРИИ

НЛБ Групацијата работи на влез на хрватскиот пазар, прв чекор преку лизинг

Силвана Жежова
Известувач од Љубљана, за еМагазин.мк, Силвана Жежова НЛБ Групацијата работи на влез на хрватскиот пазар, но најпрво тоа би се случило преку нудење на лизинг...
Бизнис ТОП СТОРИИ

За македонските граѓани од 1. јуни полесно до работа во Германија

Редакција
Македонските граѓани од 1. јуни полесно ќе можат да работат во Германија. Земјата одлучи да го зголеми бројот на визи, годишно на 50.000 лица, со...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Како да најдете работа во Србија и Албанија, почна да функционира мерката “слободен пристап до пазарот на трудот“

Редакција
Почна да функционира мерката “слободен пристап до пазарот на трудот“ за Македонија, Србија и Албанија во рамки на инцијативата Отворен Балкан. Заинтересираните граѓани најпрво треба...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Катица преку ден на работа кај синот, навечер е во затвор

Редакција
Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, која е во затвор за случајот „Рекет“, денеска на Фејсбук сподели дека почнала да работи во адвокатската канцеларија на синот...
Локално ТОП СТОРИИ

49-годишен скопјанец починал на работното место

Редакција
Од МВР информираа дека на 13.01.2024 година околу 13.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека во индустриски објект на подрачје на скопска Гази Баба,...
Локално ТОП СТОРИИ

Јавниот превоз за празниците ќе функционира по неделен возен ред

Редакција
Во недела (31.12.2023 година) и понеделник (1.01.2024 година) јавниот превоз ќе функционира по неделен возен ред, при што на 1. јануари првите вклучувања на возилата...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата препорачува продавниците да работат за време на празниците

Редакција
Владата препорачува, за време на новогодишните и божиќните празници, односно на деновите 31. декември 2023 година и 1. јануари 2024 година, како и 7. јануари...
Интервју ТОП СТОРИИ

Блажун Вошнер: „Имаме македонски лекари со успешна кариера во Словенија, но отворени сме за нови”

Редакција
Доц. проф. д-р Хелена Блажун Вошнер е дел од менаџментот на Здравствениот дом „Д-р Адолф Дролц“ од Марибор, Словенија. Како познавач на словенечкиот јавен здравствен...