еМагазин

Tag : работа

Бизнис

Преку 80 отсто од граѓаните сакаат да одат по шалтери, наместо електронски да завршат работа

Редакција
Ако имаш некој познат, многу полесно и побрзо ќе завршиш работа. Ова „правило“ се уште важи кога станува збор за функционирањето на државните институции, покажува...
Бизнис

Младите најмногу сакаат да работат во јавниот сектор поради сигурноста на работното место и слободното време

Редакција
Младите во просек, дневно поминуваат по шест часа на интернет, најмногу на социјални мрежи, слободното време го користат со семејството и пријателите. Машките повеќе спортуваат...
Балкан

Бесплатно сместување, храна и солидни плати: Хрватска атрактивна за сезонска работа за Македонците

Редакција
Македонците, млади и повозрасни не го губат интересот за работа во странство, особено за сезонска од неколку месеци во земјите од регионот и во Европа....
Бизнис

Раст на продажбата на „Тиквеш“ на домашниот и на странските пазари

Редакција
Трендот на позитивни деловни резултати на Винарската визба „Тиквеш“ остварен во изминатите години, продолжува и во првиот квартал од оваа година, информираат од компанијата. Во...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Што ќе бараат работниците на денешниот марш за работнички права

Редакција
Протестни маршови во организација на повеќе синдикати ќе се одржат денеска во Скопје, како дел од одбележувањето на Меѓународниот ден на трудот 1 Мај, што...
БАШ НИ Е ЌЕФ

ЕВН лидер во практиките за безбедност и здравје при работа

Редакција
На одбележувањето на 28-ми април Светскиот ден за безбедност и здравје при работа „ЕВН“ доби најмногу награди. Националниот совет за безбедност и здравје при работа...
Локално

Гостиварчанец лажно ветувал работа во Германија и наплатил 7.700 евра

Редакција
Основното јавно обвинителство Гостивар започна постапка против едно лице, осомничено дека сторило кривично дело Измама од член 247 од Кривичниот законик. „Осомничениот, во текот на...
Бизнис

Блиску сме до барањето на Џек Ма: Седмично во Македонија се работи 42,3 часа

Редакција
Во Македонија работната седмица трае подолго отколку во која било земја-членка на Европската унија, а по бројот на работни часови седмично, земјава е втора на...
Бизнис

Среќен 8 Март: Жените тешко доаѓаат до раководни позиции и се надвор од пазарот на труд

Редакција
Согласно податоците на Државен завод за статистика (ДЗС) обработени на годишно ниво за 2017 година, голем процент од работоспособните жени во Македонија не се активни...
Македонија

Собранието нема да работи од 1 април, заради предизборната кампања за претседателските избори

Редакција
Собранието нема да работи од 1 април кога почнува предизборната кампања за претседателските избори. Претседателот на Парламентот, Талат Џафери вели дека е вообичаена пракса Собранието...