еМагазин

Tag : Кристина Ампева

ЖИВОТ

Една третина од работничките во текстилната индустрија се соочуваат со здравствен проблем

Редакција
Првото професионално истражување од „Гласен Текстилец“ од Штип и тим на експерти покажа дека една третина од текстилните работнички имаат потврдена медицинска дијагноза, а останатите...
БЕСПАРИЦА

Ампева: На здравје покачување на минимална плата, со народни пари субвенционирана

Редакција
Кристина Ампева од Гласен текстилец, за зголемувањето на минималната плата на Фејсбук вели дека, зад затворени врати е договорено субвенционирање од страна на државата, што...
БЕСПАРИЦА

Четириесет и шест пријави до „Гласен текстилец“ за неисплатен К-15

Редакција
Работници од 62 фирми низ земјава пријавиле до НВО „Гласен текстилец“ дека не им е исплатено или добиле минимален износ од 100 или 500 денари...
БЕСПАРИЦА

Ампева: Вработените во текстилните фабрики, трговските центри, во супермаркети, градежните работници имаат право на одмор еден ден во неделата

Редакција
Владата започна со решавање на едно од најважните барања на „Гласен Текстилец“, недела да биде прогласен за неработен ден, информираат од таму. Од таму потсетуваат...
Бизнис

Ампева: Сопственици на конфекции почнаа со изигрување на исплатата на минималната плата

Редакција
Почнува на терен изигрувањето на исплатата на минималната плата, која треба да изнесува 14.500 денари. На текстилните работнички од Делчево им е кажано дека од 1...