еМагазин

Tag : здравје

БАШ НИ Е ЌЕФ

dm дрогерие маркт: Ги поддржуваме најдобрите проекти за подобрување на менструалното и репродуктивното здравје на жените во нашата заедница

Редакција
Под кровниот слоган на општествено-одговорната иницијатива на dm {ЗАЕДНО} едни за други, компанијата ги повикува сите здруженија, установи, институции, единици на локална самоуправа и непрофитни...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Зголемен број на инфаркти во периодот по промена на сметањето на времето

Редакција
Голема здравствена штета е промената на сметање на времето, пишува лекарот Ненад Лазаров на неговиот Фејсбук-профил. “Во наредните денови на сите ќе ни биде пореметен...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Клиника Жан Митрев се залага за еднакво бубрежно здравје за сите

Редакција
Клиника Жан Митрев се приклучува на глобалната кампања за подигање на свеста за важноста и грижата за бубрежно здравје и за рамноправен пристап до нега...
Забава ТОП СТОРИИ

(Фото) Мадона вели дека е среќна што е жива и им се заблагодари на децата и пријателите

Редакција
Поп кралицата Мадона, која неодамна беше хоспитализирана поради сериозна бактериска инфекција, на социјалните мрежи им се заблагодари на семејството и пријателите за поддршката, додавајќи дека...
БАШ НИ Е ЌЕФ

{Заедно} за подобро утре: ДМ дрогерие маркт распишува конкурс за иницијативи од областа на женското здравје

Редакција
Во понеделник, 10 јули, дм дрогерие маркт распиша конкурс на кој може да се пријават проекти чија цел е давање придонес кон подобрување на здравјето...
ЖИВОТ

Летото е тука – создадете добри навики за себе и вашиот метаболизам

Редакција
Една од најдобрите работи што можеме да ги направиме е да инвестираме во себе создавајќи добри и здрави навики. Летниот период е идеално време да...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Скоро половина од возрасните во Македонија пушат цигари

Редакција
Светската здравствена организација (СЗО) потсетува на опасностите по здравјето кои ги предизвикува пушењето и препорачува сеопфатни активности за подобрување на политиките за ограничување на употребата...
Македонија ТОП СТОРИИ

Алармантно е влошено здравјето на Боки 13, предупредува неговиот правен тим

Редакција
На ден 07.03.2023 на ЈЗУ УК за ГЕХ Скопје, на осудениот Бојан Јовановски со прекар Боки 13, му беше напревена горнодигестивна ендоскопија, гастроскопија, при која...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Осум до 10% од популацијата има одреден степен на хронична бубрежна болест, контролите важни за рано откривање на болеста

Редакција
Се смета дека осум до 10 отсто од општата популација има одреден степен на хронична бубрежна болест. Во раните стадиуми, болеста е без симптоми, се...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Жените го губат и животот поради континуирана системска негрижа за здравјето, велат од Платформата за родова еднаквост

Редакција
Платформата за родова еднаквост изразува сочувство до семејството на пациентката од Прилеп и најостро реагира на негрижата на државата и здравствените институции при груба повреда...