еМагазин

Tag : конкурс

БАШ НИ Е ЌЕФ

Почнува конкурсот за текстови што ќе бидат дел од проектот „Современи бајки од Македонија“

Редакција
Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ – „Браво Сине!“ во соработка со издавачката куќа „Арс Ламина“ го објави конкурсот за новосоздадени бајки за проектот...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

еМагазин доби пофалница на конкурсот за најдобри новинарски трудови за Ковид-19 на СЕММ

Редакција
Советот за етика во медиумите (СЕММ) денеска, преку видео-обраќање на Фејсбук, ги соопшти наградите од конкурсот за најдобри новинарски трудови поврзани со известувањето за пандемијата...
Македонија ТОП СТОРИИ

Револт кон Министерството за култура: За роман 90.000 денари, за патни трошоци на Мири и Силвани 12.000 евра

Редакција
Лавина реакции предизвика објавата на резултатите од годинешниот конкурс на Министерството за култура за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2020 година. Незадоволство...
Забава ТОП СТОРИИ

Мјузикл за Есма Реџепова и песни за СК 2014: Кои музички проекти добија пари од програмата на Министерството за култура?

Редакција
Мјузикл за Есма Реџепова, музичкиот проект „Ск 2014“ на Златко Ориѓански и Бени Шаќири, Скопски Џез Фестивал, Макфест… се меѓу добитниците на пари од Министерството...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Пакомак и Шпаркасе банка со донација за победникот на конкурсот за НАЈ eко-градоначалник

Редакција
Општина Прилеп постави пример за тоа како треба да се одржува чиста и здрава животна средина. На прилепскиот градоначалник Илија Јовановски му беше врачена наградата...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Отворен конкурсот за стипендиите „Борис Трајковски“ за школување во меѓународната гимназија „Нова“

Редакција
Учениците од деветто одделение од целата земја кои сакаат да го продолжат образованието во гимназијата „Нова“ во Скопје, од денес (25 ноември) до 12 декември...
Македонија

Објавен конкурс за обука на воени пилоти

Редакција
Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ во рамките на Министерството за одбрана, денеска го објави конкурсот за запишување на слушатели на стручно оспособување и усовршување на...
Македонија

Сите детали: Објавен Конкурсот за упис во средните училишта во 2019/2020

Никола Осило
Министерството за образование и наука го објави Конкурсот за запишување ученици во средното образование во учебната 2019/2020 година за гимназиско, стручно, уметничко образование и средно...
Локално

Детален преглед: Кои уметници и здруженија добија пари од Град Скопје за проекти од културата?

Никола Осило
Град Скопје ги објави добитниците на Конкурсот за финансирање на манифестации, проекти и творештво на други корисници и чинители преку кои се остварува локалниот интерес...
Македонија

Мицкоски oчекува победа на партијата на претседателските избори: Огласот за кандидат е објавен

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски очекува победа на партијата на претстојните претседателски избори. -Јас лично очекувам една голема победа на ВМРО-ДПМНЕ на следните претседателски избори,...