еМагазин

Tag : Бојан Јовановски

Македонија

„Господ на помош“: Боки 13, кој излезе од затвор објави селфи од пред Соборниот храм

Редакција
Бојан Јовановски – Боки 13, кој пред неколку дена доби прекин на казната и излезе од затвор поради здравствени причини, објави селфи од пред Соборниот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Алармантно е влошено здравјето на Боки 13, предупредува неговиот правен тим

Редакција
На ден 07.03.2023 на ЈЗУ УК за ГЕХ Скопје, на осудениот Бојан Јовановски со прекар Боки 13, му беше напревена горнодигестивна ендоскопија, гастроскопија, при која...
Македонија ТОП СТОРИИ

„Многу трпев влијание од страна на политичките партии, за сите одлуки,“ изјави Јанева на судењето за „Рекет“

Редакција
Судењето за предметот за оштетното побарување на Орце Камчев од Бојан Јовановски и Катица Јанева за случајот „Рекет“ продолжува на 11 мај, откако во Основниот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Апелација ја потврди првостепената пресуда за „Рекет“: Девет години затвор за Боки 13, седум за Јанева

Редакција
Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по кривичниот предмет познат во јавноста под името „Рекет“, донесе одлука со која жалбите на обвинетиот Бојан Јовановски од Скопје и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Незамисливо е Камчев кој „наводно“ дал 1,5 милиони евра да нема статус на оштетено лице, вели обраната на Боки 13

Редакција
На што се заснова оваа пресуда – на докази или индиции, дали имаме фер постапка и дали може ваква пресуда да се заснова само на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Судење за „Меѓународен сојуз”: Сведокот Кухар го обвини Бојан Јовановски за измама од 250 илјади евра

Редакција
Дипломираниот инженер Јованка Стојановска – Кухар, на прво обвинетиот Бојан Јовановски, во случајот „Меѓународен сојуз” дала околу 250 илјади евра со цел на инвестиција. Сведокот...
Македонија

Судење за „Меѓународен сојуз“: Боки 13 повторно побара иземање на Русковска

Редакција
Со изведување на материјални докази, предложени од Обвинителството денеска во Основниот кривичен суд во Скопје продолжува судењето за невладината организација „Меѓународен сојуз”, каде заедно со...
Македонија

Продолжува судењето за незаконското финансирање на невладината организација „Меѓународен сојуз”

Редакција
Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за незаконското финансирање на невладината организација „Меѓународен сојуз”, каде заедно со основачот Бојан Јовановски,...
Македонија

Судењето за „Меѓународен сојуз“ одложено за 3 март

Редакција
Судењето за незаконското финансирање на невладината организација „Меѓународен сојуз”, каде заедно со основачот Бојан Јовановски, обвинети се уште четири лица се одложува за 3 март,...
Македонија

Боки 13 на судењето за „Меѓународен сојуз” се пожали дека поради здравствени проблеми не ќе може да го следи изведувањето на докази

Редакција
Судењето за незаконското финансирање на невладината организација „Меѓународен сојуз”, каде заедно со основачот Бојан Јовановски, обвинети се уште четири лица, продолжува на 25 ноември, откако...