еМагазин

Tag : Апелација

Македонија ТОП СТОРИИ

Апелација ја објави СМС пораката која Рускоска за Јанева ја пратила на судија

Редакција
Апелацискиот суд во Скопје денеска на колегум расправал по најавите на јавната обвинителка Вилма Рускоска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите кои вчера донесоа...
Македонија

Во Апелација итен колегиум по најавите на Рускоска за финансиска истрага

Редакција
Апелацискиот суд во Скопје денеска ќе одржи итен колегум по најавите на јавната обвинителка Вилма Рускоска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите кои вчера...
Македонија

Апелација ја уважи жалбата на Сулејман Реџепи во врска со назначувањето на Скендер Бузаку за нов поглавар на Исламската верска заедница

Редакција
Апелацискиот суд Скопје ја уважи жалбата на Сулејман Реџепи и го укина решението на Основниот граѓански суд Скопје 2 во врска со назначувањето на Скендер...
Македонија

Апелација одлучува по нова жалба за укинување на притворот од Катица Јанева

Редакција
Апелацискиот суд Скопје одлучува по нова жалба за одбиената гаранција на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева за укинување на притворот или за замена со...
Македонија ТОП СТОРИИ

Постои опасност да побегне и да го повтори делото: Апелација одлучи Боки 13 да остане во притвор

Редакција
Апелацискиот суд Скопје не го прифати барањето на одбраната на осомничениот Бојан Јовановски – Боки 13 во случајот„Рекет“ да му се укине мерката притвор. По...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Боки 13 бара укинување на притворот: Состојбата ми е загрозувачка по животот

Редакција
На денешната јавна седница во Апелациониот суд, првоосомничениот во „Рекет“, Бојан Јовановски (Боки 13) и неговиот адвокат Сашо Дуковски побараа укинување на неговиот притвор. Дуковски...
Македонија ТОП СТОРИИ

Апелација: Катица Јанева останува во притвор, оти се уште постои ризик за бегство

Редакција
Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева останува во привор во КПУ Затвор Скопје, иако е завршена истрагата за случајот „Рекет“ во кој таа е третосомничена, одлучи...
Македонија

Апелацискиот суд ги потврди доживотните затворски казни за „Диво Насеље“

Редакција
Апелацискиот суд Скопје ги одби жалбите на обвинетите во предметот „Диво Насеље“ и во целост ја потврди првостепената пресуда за случајот со терористичките напади во...
Македонија

Апелација ги потврди затворските казни за обидот за убиство на Зијадин Села

Никола Осило
Апелацискиот суд во Скопје ги потврди во целост сите затворски казни изречени од Основниот кривичен суд Скопје на седуммината обвинети за обид за убиство на...
Македонија

Сеад Кочан треба да се јави во затвор за „Труст“ на 17 јули

Редакција
Бизнисменот Сеад Кочан на 17 јули треба да се јави на издржување на затворската казна за случајот „Труст“. Упатниот акт, како што информираат од Кривичниот...