еМагазин

Tag : Апелација

Македонија ТОП СТОРИИ

Сашо Мијалков излегува порано од затвор

Редакција
Поранешниот прв човек на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков ќе излезе од затвор четири месеци порано, односно на слобода ќе биде од крајот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Апелација ја прифати жалбата на Мијалков за неговото барање за условен отпуст

Редакција
Апелациониот суд Скопје ја прифати жалбата на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, и го врати предметот пред Кривичен суд,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Таткото на Вања, Александар Ѓорчевски останува во притвор, одбиена неговата жалба

Редакција
Таткото на 14-годишната Вања Ѓорчевска, која беше киднапирана и убиена, Александар Ѓорчевски, останува во притвор откако неговата жалба е одбиена и од Апелациониот суд. Минатиот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Игор Јанушев ослободен за набавката на кинеските автобуси

Редакција
Пратеникот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, денеска на Фејсбук информираше дека Апелациониот суд Скопје правосилно ја поништил одлуката за неговата казна од две години затвор,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Апелација го врати „Талир 2“, предметот за изградбата на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, на повторно судење

Редакција
Поради измените на Кривичниот законик, Апелациониот суд Скопје ја укина првостепената пресуда за случајот „Талир 2“, кој се однесува на изградбата на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Апелација им го укина куќниот притвор на Беким Незири и на уште еден осомничен за упадот во М-НАВ

Редакција
Апелациониот суд им го укина куќниот притвор на Беким Незири, функционерот на владејачката ДУИ и на Алмир Рамдедовиќ, осомничени за упадот во државното акционерско друштво...
Македонија ТОП СТОРИИ

Судскиот совет избра осум судии за Апелациониот суд во Скопје

Редакција
Судскиот совет денеска избра осум судии од кои четворица за кривична област и четворица судии од граѓанската област во Апелациониот суд Скопје. За судии од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Укинат куќниот притвор за Драги Рашковски

Редакција
Укината е мерката куќен притвор за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски. Како што информираат од Апелационен суд Скопје, прифатена е гаранција како мерка...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавила Мери Дика Георгиевска, која стана претседател на Апелациониот суд

Редакција
Мери Дика Георгиевска, која досега беше вршител на должност – претседател на Апелациониот суд, е избрана за претседатeлката на Судот. Таа немаше конкуренција и беше...
Македонија ТОП СТОРИИ

Затворските казни за осудените за убиството на Денис Тот остануваат исти, одлучи Апелација

Редакција
Апелацискиот суд Скопје ја одби жалбата на обвинетиот Анџело Ѓорѓиевски како неоснована, додека жалбите на обвинетите Андреј Костовски и Клементина Левковска делумно ги уважи и...