еМагазин

Tag : Кривичен

Македонија ТОП СТОРИИ

Сашо Мијалков излегува порано од затвор

Редакција
Поранешниот прв човек на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков ќе излезе од затвор четири месеци порано, односно на слобода ќе биде од крајот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Министерката Петровска бара Кривичен да ја преиспита одлуката за неодредување притвор за напаѓачите во М-НАВ

Редакција
И министерката за одбрана Славјанка Петровска потврди дека од НАТО прашувале што се случува во Македонска навигација (М-НАВ), акционерското друштво во државна сопственост. Претходно истата...
Македонија ТОП СТОРИИ

Телма: Кривичен го „искасапи“ законскиот став за да на напаѓачите на М-НАВ не им одреди притвор

Редакција
Лавина од негативни реакции во јавноста предизвика одлуката на судиите Пајазит Пајазити и Сандра Крстиќ од Кривичен суд Скопје, на четворицата напаѓачи на Македонска навигација...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавила Сандра Крстиќ, една од судиите кои не одредија притвор за насилниците кои упаднаа во М-НАВ

Редакција
Сандра Крстиќ е една од судиите кои не одредија мерка притвор за четирите лица, кои се осомничени за упадот во Македонска навигација (М-НАВ), Друштво во државна...
Македонија ТОП СТОРИИ

За судиите од Кривичен немало доволно докази за напаѓачите на Радарската кула, па затоа не им одредиле притвор

Редакција
Од Кривичниот суд ја објаснуваат одлуката на судиите Пајазит Пајазити и Сандра Крстиќ, зошто на лицата кои упаднаа во државното Друштво, Македонска навигација (М-НАВ) и...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавил Пајазит Пајазити, кој не одреди притвор за функционерот на ДУИ, Беким Незири, за упадот во М-НАВ

Редакција
Пајазит Пајазити е еден од судиите од Кривичен суд Скопје, заменик претседател на Судот, кој не одреди притвор за функционерот на владејачката ДУИ и советник...
Македонија ТОП СТОРИИ

Притворот за Јанакиески за кој државата ќе плати оштета, бил оправдан, имало пропусти во жалбената постапка, велат од Кривичен

Редакција
Од Основен кривичен суд Скопје се огласија за одлуката на Европскиот суд за човекови права во Стразбур (ЕСЧП) за поранешниот министер за транспорт и врски,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во затворската казна на Јанакиески за „Титаник“ веќе е пресметан притворот и куќниот притвор, велат од Кривичен

Редакција
Во пресудата врз основа на признание на вина на обвинетиот Миле Јанакиески за предметот „Титаник“, како и во решението од Апелација со кое се потврдува...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кривичен: Апелациja наместо административно да ги враќа предметите, има законска можност, но и обврска, мериторно да одлучува

Редакција
Апелационите судии, наместо административно да ги враќаат предметите на докомплетирање или на повторно постапување, и повеќе од една година да не постапуваат по истите, имаат...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кривичен повторно го испрати предметот „Титаник 2“ до Апелација

Редакција
Основниот кривичен суд Скопје денеска информира дека предметот „Титаник 2“ вчера бил доставен во Алелацискиот суд за надлежно постапување. -Поради интерес на медиумите и невладините...