еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Укинат куќниот притвор за Драги Рашковски

Укината е мерката куќен притвор за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски.

Како што информираат од Апелационен суд Скопје, прифатена е гаранција како мерка за обезбедување на негово присуство во рамки на кривичната постапка што се води против него за случајот „Софтвери“.

„Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по кривичниот предмет КСЖ – 816/23 на нејавна седница на ден 03.11.2023 година, жалбата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ja одби како неоснована и донесе решение со кое го потврди решението на Основниот кривичен суд Скопје со кое е укината мерката куќен притвор и прифатена гаранција како мерка за обезбедување присуство против обвинетиот Д.Р. од С., во рамките на кривичната постапка која се води против обвинетиот, а поради основано сомнение за сторено кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување од чл.353 ст.3 на Кривичниот законик и кривично дело Перење пари и други приноси од казниво дело од чл.273 ст.1 на Кривичниот законик,“ се вели во соопштението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рашковски доби куќен притвор

(Видео) Осум години затвор за Рашковски за случајот „Софтвери“

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Францускиот амбасадор во официјална работна посета на „Алкалоид“

Редакција

(Фото) Оштетен им е покривот и мебелот: Мајка и ќерка од Тимјаник бараат помош по невремето во Неготино

Редакција

МВР и Пошта ќе соработуваат за побрза и поефикасна испорака на лични документи

Редакција