еМагазин

Tag : Драги Рашковски

Македонија ТОП СТОРИИ

Укинат куќниот притвор за Драги Рашковски

Редакција
Укината е мерката куќен притвор за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски. Како што информираат од Апелационен суд Скопје, прифатена е гаранција како мерка...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Осум години затвор за Рашковски за случајот „Софтвери“

Редакција
Во Основниот кривичен суд денеска  Драги Рашкоски беше прогласен за виновен за кривичните дела „злоупотреба на службена положба и овластување“ и „перење пари и други...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пресуда за случајот „Софтвери“ во кој е обвинет Рашковски на 6 јули

Редакција
Во Основниот кривичен суд – Скопје денеска за случајот познат како „Софтвери“ завршни зборови даваа обвинетите Ирена Ивановска и Маја Силјановска. Пресудата судот ќе ја...
Македонија ТОП СТОРИИ

Одбраната на Рашковски побара ослободителна пресуда за „Софтвери“

Редакција
Мотивот колку што беше докажување на невиноста, толку беше и докажување на еден нов начин на водење на судска пракса, изјави денеска обвинетиот Драги Рашковски...
Македонија ТОП СТОРИИ

Одбраната на Рашковски денеска дава завршни зборови за „Софтвери“

Редакција
Одбраната на поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, во Основниот Кривичен суд Скопје денеска дава завршни зборови за случајот „Софтвери“ во кој Рашковски е...
Македонија

Нема зошто да се извинувам, бидејќи воопшто не го навредив, вели Русковска за Рашковски

Редакција
Нема зошто да се извинувам, бидејќи воопшто не го навредив, ниту пак за кој било друг кажав клевета и во ниту еден момент во интeрвјуто...
Македонија

Сослушани вешти лица за случајот „Софтвери“, судењето продолжува на 22 февруари

Редакција
Судењето за случајот „Софтвери“ во кој првообвинет е поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, продолжува на 22 февруари, откако во Основниот Кривичен суд Скопје...
Македонија

Со изведување на докази од одбраната, продолжи судењето за случајот „Софтвери“

Редакција
Со изведување на материјални докази од одбраната, во Основниот Кривичен суд – Скопје денеска продолжи судењето за случајот „Софтвери” во кој првообвинет е поранешниот генерален...
Македонија ТОП СТОРИИ

Рашковски поднесе кривична против обвинителката Ивана Трајчевска за случајот „Софтвери“

Редакција
Поранешниот генерален секретар на владата, Драги Рашковски, обвинет во случајот „Софтвери“, соопшти дека е поднесена кривична пријава против обвинителката Ивана Трајчевска, која го води предметот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Рашковски поднесе кривични пријави за обвинителките Русковска и Трајчева, за пет кривични дела

Редакција
Правниот тим на поранешниот Генерален секретар на Владата, Драги Рашковски на кој му се суди за случајот „Софтвери“, информираше дека се пуштени кривични пријави за...