еМагазин

Tag : Кривичен суд

Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Беким Незири се појави во Кривичен суд

Редакција
Функционерот на владејачката ДУИ, вработен како советник во Македонска навигација (М-НАВ), Беким Незири, кој е еден од осумтемина осомничени за насилниот упад во државното Друштво,...
Македонија ТОП СТОРИИ

13 затворски притвори, еден куќен и 12 мерки на претпазливост за случајот „Синџир“

Редакција
Од Кривичниот суд потврдија дека се прифатени барањата од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и определени се 13 ефективни притвори,...
Македонија

Тодоровиќ повеќе од три часа на распит во суд за „Феникс“, Обвинителство бара притвор

Редакција
Поранешниот градоначалник на Општина Центар, Владимир Тодоровиќ повеќе од три часа е на распит во Кривичниот суд за случајот „Феникс“ односно за злоупотреба на службена...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кривичен ги отфрли како неосновани барањата за амнестија за случајот „Организатори на 27 април”

Редакција
Основниот кривичен суд Скопје на денешното рочиште ги отфрли како неосновани барањата на Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски, Миле Јанакиески и Владимир Атанасовски за амнестија за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Одбраната на Рашковски денеска дава завршни зборови за „Софтвери“

Редакција
Одбраната на поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, во Основниот Кривичен суд Скопје денеска дава завршни зборови за случајот „Софтвери“ во кој Рашковски е...
Македонија ТОП СТОРИИ

Со испитување на вештакот Зекири продолжи судењето за несреќата кај Ласкарци

Редакција
Со испитување на вештакот Зекирија Зекири, во Основниот кривичен суд – Скопје денеска продолжи судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци, во која загинаа 16 лица...
Македонија

Започна судењето за случајот „Империја“

Редакција
Со воведни зборови на Обвинителството, во Основниот кривичен суд Скопје денеска започна судењето за случајот „Империја“ против преостанатите три лица од предметот, по спроведената истражна...
Македонија ТОП СТОРИИ

Даравелски нема да оди во затвор, делото му застаре

Редакција
Основниот Кривичен суд – Скопје ја запре кривичната постапка против поранешниот директор на Царина, Драган Даравелски поради настапување на апсолутна застареност. Во соопштението издадено денеска...
Македонија ТОП СТОРИИ

За Даравелски во Кривичен е оформен е предмет и се чека да се закаже рочиште

Редакција
Повторување на постапка за поранешниот директор на Царина, Драган Даравелски е дозволено. Оформен е предмет, и ќе видиме, ќе се цени дали има пречки за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Супервештачењата за несреќата кај Ласкарци денеска во Кривичен суд

Редакција
Супервештачењата изготвени од два тима на машински и сообраќајни инженери ќе бидат на увид на денешното рочиште за случајот „Ласкарци“ во Основниот кривичен суд во...