еМагазин

Tag : Кривичен суд

Македонија

Во Врховен не е пристигнато решението на Кривичниот суд за Томор Морина

Редакција
Решението на Кривичниот суд со кое се одбива барањето за екстрадиција на поранешниот припадник на ОВК Томор Морина во Србија, се уште не е пристигнато
Македонија ТОП СТОРИИ

Кривичниот суд не го прифати барањето за притвор на поранешниот директор на Централен регистар

Редакција
Основниот суд Скопје 1 го одби барањето на Основното јавно обвинителство – Скопје за притвор за поранешниот в.д. директор на Централен регистар, Андреа Поповски, кој
Македонија

Кривичниот суд чека мислење од Обвинителството да се произнесе за екстрадицијата на Морина

Никола Осило
Министерството за правда до Основниот кривичен суд – Скопје, доставило барање со целокупната пропратна документација за произнесување на Судот во однос на постапката за екстрадиција
Македонија

На Груевски ќе му се суди и за „Белата палата„: Одобрен обвинителниот акт за „Талир 2“

Редакција
Кривичниот суд денеска на јавна седница го одобри обвиненителниот акт за случајот „Талир 2“, кој се однесува на незаконска изградба на партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ
Македонија

Судот не му го врати пасошот на Мијалков

Редакција
Кривичниот совет при Основниот кривичен суд – Скопје како неосновано го одби барањето на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, да му биде вратен пасошот.
Македонија

Џолев до министерот Спасовски: Кривичниот суд е апсолутно независен во одлучувањето

Редакција
Претседателот на Кривичен суд, Иван Џолев смета дека министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски не ги посочува судиите од неговиот суд кога вели дека судиите
Македонија ТОП СТОРИИ

Сите детали: Обвинение против четворица организатори на собраниските настани од 27 април

Никола Осило
По повеќемесечна сеопфатна истражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Кривичниот суд Скопје, поднесе
Локално

Судењата од Одделот прекршоци – сообраќај од денеска во стариот Кривичен суд

Редакција
Сите судења од Одделот прекршоци – сообраќај кои досега се одржуваа во „бараките“ во близина на Градскиот парк од денеска (1. април) ќе се одржуваат  во старата
Македонија

Џафери го известил Судот дека не биле создадени услови за симнување на имунитетот на Вељаноски

Редакција
Претседателот на Собранието, Талат Џафери вчера го известил судијата на претходна постапка Седат Реџепагиќ дека не биле создадени услови за симнување на имунитетот на пратеникот
Македонија ТОП СТОРИИ

На Груевски, Божиновски, Јанакиески и Димовски ќе им се суди за „Талир“

Редакција
Во целост е одобрено обвинението за случајот „Талир“ од Советот за оценка на обвинителен акт при Одделението за гонење организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен