еМагазин

Tag : одбрана

Македонија ТОП СТОРИИ

Пратениците ги изгласаа и законите за одбрана и за Советот на јавни обвинители

Редакција
Со вкупно 80 гласови „за“ и нути еден против, македонското Собранието денеска во рамки на 123. седница го донесе Дополнетиот предлог на Законот за изменување...
Македонија

Продолжуваат преписките за „ТНТ“ – одбраната контра судот

Редакција
Препукувањата околу истекот на мандатот на судија поротник од судечкиот совет за случајот „ТНТ“ од судница подолжија со отворени писма и дописи преку медиумите. По...
ДОБРОСОСЕДСТВО

По 20 години пауза: Договор за одбранбена соработка меѓу Грција и нашата земја

Никола Осило
Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска на денешната билатерална средба со министерот за национална одбрана на Грција, Евангелос Апостолакис, дел од високата грчка делегација предводена од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои институции први ќе го користат новото име „Република Северна Македонија“: „Република Македонија“ симната од зградата на Владата

Редакција
Отстранети се буквите „Влада на Република Македонија“ од зградата на Владата, објави порталот Сакам да кажам. Владата, Министерството за надворешни работи, Министерството за одбрана и...
Македонија

(Фото) Воениот комитет на НАТО во посета на Македонија: Евроатлантската иднина има големо геополитичко значење

Редакција
Воениот Комитет на НАТО (ВКН) го поздравува прогресот на Република Македонија кон членството во НАТО кое сега е се поизвесно, како и посветеноста на заедничките...
Македонија

Кривичен суд: Условите не се совршени, но ги обезбедуваат основните предвидени со Законот

Редакција
Ги разбираме реакциите на одбраната поврзани со условите во кои работи судот. Но условите се тие, не се совршени, но, ги обезбедуваат основните услови за...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Повик за одбрана: Потребни се луѓе на Водно за континуиран надзор и жив ѕид

Редакција
Иницијаторите за спас на Водно и кои се против изградбата на гасоводот низ парк-шумата објавија јавен повик за одбрана. „Дојде време Водно да се брани...