еМагазин

Tag : Вилма Русковска

Македонија ТОП СТОРИИ

Се води истрага за екс директорот на Фондот за здравство, Ден Дончев

Редакција
Отворена е истрага за поранешниот директор на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев, потврди денеска обвинителката Вилма Русковска, одговарајќи на новинарски прашања пред Кривичниот суд....
Македонија ТОП СТОРИИ

Боки 13 сведочеше во „Рекет“: Рускоска често ме брифираше на кафе и алкохол кај мене во канцеларија

Редакција
Дека постои предмет „Империја“ дознав дента кога на сопствената телевизија одекна како вест дека Специјалното јавно обвинителство (СЈО) отворило истрага против Орце Камчев, изјави денеска...
Македонија

Милошоски на Русковска ѝ ја достави „бомбата“ за Заев

Редакција
Денеска во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, на негово барање, обвинителката Вилма Русковска го прими поранешниот пратеник Антонио Милошоски, информираат...
Македонија

Русковска за „360 степени“: Сите што сакаат да ме пријават нека ги достават доказите до МВР!

Редакција
Шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, ги повикува оние што имаат докази за некаков криминал да поднесат пријава против...
Македонија

Обвинителство: Реакцијата на Рускоска со „гаќите“ е израз на моментално разочарување

Редакција
Реакцијата на надлежниот јавен обвинител во предметот треба да се разбере како израз на моментално разочарување, по сознанието за донесената одлука во предмет во кој...
Македонија

Во Апелација итен колегиум по најавите на Рускоска за финансиска истрага

Редакција
Апелацискиот суд во Скопје денеска ќе одржи итен колегум по најавите на јавната обвинителка Вилма Рускоска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите кои вчера...
Македонија

Парите од „Рекет“ се уште не се пронајдени, Русковска смета дека се потрошени

Редакција
Шефицата на ОЈО за гонење организираниот криминал и корупција, Вилма Русковска во интервју за 24 отворено на ТВ 24 потврди дека никој официјално досега не...
Македонија

Најдени сите пари „изрекетирани“ во “Рекет“?

Редакција
Јавната обвинителка Вилма Русковска, која го води случајот “Рекет“ синоќа изјави дека се најдени парите кои биле „изрекетирани“ во овој мега скандал. Тие биле пуштени...
Македонија

Потпретседателката на организацијата на Боки 13, Јасна Мандиќ за „Рекет“ со полиција донесена во Обвинителство

Редакција
Обвинителката Вилма Русковска вечерва пристигна во Кривичниот суд, каде што со полиција подоцна беше донесена и Јасна Мандиќ, потпреседателката на хуманитарната организација „Меѓународен сојуз“ на...
Македонија

Боки 13 врши увид во доказите против него за случајот „Рекет“

Редакција
Првоосомничениот Бојан Јовановски (Боки 13) веќе неколку часа врши увид во доказите против него во случајот „Рекет“ во ОЈО за гонење организиран криминал и корупција....