еМагазин

Tag : Сашо Мијалков

Македонија ТОП СТОРИИ

Мијалков бил пример за другите затвореници, им помагал во работните ангажмани, вели директорот на струшкиот затвор

Редакција
Вчера предвреме од затворот во Струга излезе поранешниот прв човек на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, кој таму ја отслужуваше тригодишната казна...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сашо Мијалков в четврток излегува од затвор

Редакција
Поранешниот прв човек на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, кој заврши во затвор за случајот “Империја“ на поранешното Специјално јавно обвинителство, во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Апелација ја прифати жалбата на Мијалков за неговото барање за условен отпуст

Редакција
Апелациониот суд Скопје ја прифати жалбата на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, и го врати предметот пред Кривичен суд,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сашо Мијалков ослободен за „Трезор“, случајот за набавка на опрема за следење од Британија

Редакција
На поранешниот прв човек на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, поранешниот началник на Петта управа, Горан Грујовски, кој е во бегство и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Синот на Мијалков купи три станови на татко му на Водно, објави Призма

Редакција
Порталот Призма објави дека постариот син на поранешниот прв човек на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, Јордан Мијалков, односно неговата фирма, „Бест...
Македонија ТОП СТОРИИ

Судијата кој што 9 месеци го чуваше предметот за прислушувањето и го спаси Мијалков од казна, ќе зема 20% помала плата следните 6 месеци

Редакција
Судијата Енвер Беџети од Апелацискиот суд во Скопје кој што девет месеци го чуваше предметот „Тврдина-Таргет”, кој се однесува на масовното прислушување, ќе зема 20%...
Македонија ТОП СТОРИИ

Државата продаде два стана и земјиште на Мијалков, собра 244 илјади евра

Редакција
Државата преку Агенцијата за управување со одземен имот, продаде два конфискувани станови и земјиште во сопственост на поранешниот прв човек на Управата за безбедност и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Апелација го врати „Титаник 2“ во Кривичен, предметот за Мијалков и Тачи застарува за помалку од месец

Редакција
Основниот кривичен суд Скопје, предметот  во јавноста познат како „Титаник 2“ го доставил на постапување и одлучување во Апелациониот суд Скопје на ден 07.03.2023 година,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Денеска почнува новото судење за масовното прислушување, Сашо Мијалков повторно во обвинителна клупа

Редакција
Во Основниот кривичен суд во Скопје почнува повтореното судење за најголемиот предмет за масовното прислушување „Таргет-Тврдина“, пренесува Мета. Од затворот во Струга во судот ќе...
Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинителот Бубевски побара обвинетите во „Титаник 2“, меѓу кои и Мијалков и Тачи да бидат прогласени за виновни

Редакција
Обвинителот Гаврил Бубевски побара Сашо Мијалков, Мендух Тачи и поранешните членови на Државната изборна комисија (ДИК) да бидат прогласени за виновни во случајот „Титаник 2“,...