еМагазин

Tag : „Таргет-Тврдина“

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Бројчаникот да врти колку пари ќе му вратиме на Мијалков„: Твитер за застарувањето на „Таргет-Тврдина“, делото за масовното прислушување

Редакција
Поранешниот прв човек на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков и другите обвинети за масовното нелегално прислушување нема да одговараат за истото, оти...
Македонија ТОП СТОРИИ

Поради измените на КЗ никој нема да одговара за прислушувањето, трошоците и за тие што прислушувале и за прислушуваните ќе ги платат граѓаните, вели Ристовска

Редакција
Како и во другите два претходни случаи на прислушување и во овој, за жал нема да имаме кривично правна разрешница и повторно нема да има...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мијалков нема да одговара за прислушувањето, застаре делото за „Таргет-Тврдина„, трошоците за судењето ќе ги платат граѓаните

Редакција
Судот донесе решение за запирање на кривичната постапка за случајот за “Таргет-Тврдина” за обвинетите Горан Груевски, Сашо Мијалков, Надица Николиќ, Владимир Варелов, Маријан Шумуликоски и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Измените на Кривичниот законик го одложија судењето за „Таргет-Тврдина“, предметот за масовното прислушување

Редакција
На барање од Јавното обвинителство, во Основниот кривичен суд Скопје денеска се одложи судењето за предметот за масовното прислушување „Таргет-Тврдина“. На денешното рочиште судијата Илија...
Македонија ТОП СТОРИИ

Поради отсуство на еден од адвокатите на обвинетите и обвинител, одложено судењето за „Таргет-Тврдина“

Редакција
Во Основниот кривичен суд Скопје денеска се одложи судењето за предметот „Таргет-Тврдина“, повторена постапка, бидејќи еден од адвокатите на обвинетите доставил медицинска документација дека е...
Македонија ТОП СТОРИИ

Еден од обвинетите не дојде: Стартот на новото судење за „Таргет-Тврдина“ одложено за утре

Редакција
Во Основниот кривичен суд Скопје денеска не започна повторената постапка за предметот „Таргет-Тврдина“, бидејќи не беше присутен еден од обвинетите. Како што информираше претседателот на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Денеска почнува новото судење за масовното прислушување, Сашо Мијалков повторно во обвинителна клупа

Редакција
Во Основниот кривичен суд во Скопје почнува повтореното судење за најголемиот предмет за масовното прислушување „Таргет-Тврдина“, пренесува Мета. Од затворот во Струга во судот ќе...
Македонија ТОП СТОРИИ

Судењата за „Таргет-Тврдина“ и „Трезор“ ќе се интензивираат, за да не застарат делата

Редакција
На предметите „Таргет-Тврдина“ и „Трезор“ ќе им се даде интензитет во следниот период, уверуваат од Кривичен суд. Прашани за ризикот од застарување на делата и...
Македонија

„Таргет Тврдина“ распределен кај судијата Илија Трпков

Редакција
Предметот „Таргет Тврдина“ е распределен кај судијата Илија Трпков, потврдија од Основниот Кривичен суд – Скопје за Телма, откако до нив пристигна одлуката на Апелациониот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Судијата Енвер Беџети со месеци го “чувал“ предметот „Таргет-Тврдина“ за Мијалков во фиока

Редакција
Извештајот на Судскиот совет од работната посета во Апелациониот суд – Скопје покажа дека судечкиот судија Енвер Беџети решавал нови предмети, а предметот „Таргет-Тврдина“, за...