еМагазин

Tag : империја

Македонија ТОП СТОРИИ

Судење за „Рекет“: Боки 13 го советувал Камчев да признае дел од вината за „Империја„ и да плати оштета

Редакција
Одбраната на обвинетите во случајот „Рекет”, снимките од „Ла Верита”, кои денеска се презентираат во Кривичен суд, ги оценуваа како неавтентични. Според адвокатот на еден...
Македонија ТОП СТОРИИ

Апелацискиот суд ја одби жалбата: Орце Камчев останува без пасош

Редакција
Апелацискиот суд Скопје ја одби како неоснована жалбата на осомничениот во „Империја“, Јордан Камчев и го потврди првостепеното решение со кое е одбиен предлогот на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Стефанова на судењето за „Рекет“: Политичари и судијката Кацарска вршеа притисок за притворот на Камчев

Редакција
Обвинетата во “Рекет“, Катица Јанева, која е поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), на 16 април 2019 од специјалните обвинителите Лиле Стефанова и Бурим...
Македонија

Стефанова на судењето за „Рекет“: Осомничените во „Империја“ скоро секогаш дознавале што презема СЈО против нив

Редакција
Осомничените во предметот „Империја”, скоро секогаш успевале да дознаат што Специјалното јавно обвинителство (СЈО) презема против нив. Надлежната обвинителка за овој предмет Лиле Стефанова, која...
Македонија

За да му ги вратат пасошите, Камчев ја зголемил кауцијата на 3.180.000 евра

Редакција
Телевизијата Телма објави дека адвокатите на бизнисменот Орце Камчев ја дополниле понудената гаранција во жалбата пред Апелациониот суд од кој бараат да му ги врати...
Македонија

Камчев понудил 2,2 милиони евра за му биде вратен пасошот

Редакција
Сакам да кажам.мк објави дека бизнисменот Орце Камчев, осомничен во истрагата „Империја“ од страна на поранешното Специјално јавно обвинителство (СЈО), пред Апелациониот суд Скопје понудил...
Македонија

(Видео) Мијалков негира поврзаност со „Рекет“ и дека дал пари за „Империја“

Редакција
На прашањето на „Аласат-М“ до поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, дали дал некакви пари за „Империја“, тој накратко одговори:...
Македонија

Во ноември му истекува времениот пасош на бизнисменот Орце Камчев

Редакција
Во ноември му истекува времениот пасош на бизнисменот Орце Камчев, кој е осомничен во случајот „Империја“, беше истакнато на денешниот брифинг со новинарите во Основниот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Лиле Стефанова останува надлежна за „Империја“ во кој се гонат Камчев и Мијалков

Редакција
Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески ја овласти обвинителката Лиле Стефанова и понатаму да остане надлежна за предметот „Империја“, потврдија за МИА од Јавното обвинителство. Истрагата...
Македонија

Стеван Павлески ќе ја застапува само Јанева, се откажа од Панделевски

Редакција
Обвинителката Вилма Рускоска синоќа потврди дека има судир на интереси адвокатот Стеван Павлески да ја застапува специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, додека е бранител во...