еМагазин

Tag : судија

Македонија

Поранешниот претседател на ДИК Чичаковски, кој беше дел од аферата со делење на бонуси, конкурирал за управен судија

Редакција
Поранешниот претседател на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Чичаковски конкурирал за судија во Управниот суд, беше соопштено на денешната седница на Судскиот совет. Чичаковски, како
Македонија

Одземен имунитетот на судијата од Управниот суд, одбиено барањето за притвор

Редакција
Судскиот совет попладнево на итна затворена седница донесе одлука да му се одземе имунитетот на судија од Управниот суд заради непречено водење на кривичната постапка.
Македонија

Судијата од Управниот суд се повикал на судиски имунитет по барањето на Обвинителството да му биде одреден притвор

Редакција
Судијата од Управниот суд, осомничен за злоупотреби со предмет за денационализација, се повикал на правото на судиски имунитет откако Обвинителството за организиран криминал и корупција
Македонија

Судија на Управен суд под истрага за злоупотреба на службена положба и овластување

Редакција
Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице, македонски
Локално

Скопјанец произведувал и дистрибуирал детска порнографија

Никола Осило
Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР до OЈО Скопје поднесе кривична пријава против И.П. (36) од Скопје поради постоење на основано сомнение
Македонија

Рускоска: Јакимовски осомничен за легализација на државно земјиште откупено по драстично пониска цена

Редакција
Поранешниот градоначалник на Општина Карпош Стевчо Јакимовски е осомничен за легализација на државно земјиште што било откупено по драстично пониска цена, изјави за МИА шефицата
Македонија

Во „Титаник 3“ на СЈО назначен нов судија, следното рочиште на 15. март

Редакција
Со назначување на нов судија во предметот, судијката Марија Клетичка, денеска повторно почна рочиштето за случајот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Имено, пред
Македонија ТОП СТОРИИ

Приведените во „Империја“ донесени на распит пред судија на претходна постапка

Редакција
Во Кривичниот суд попладнево на распит пред судија во претходна постапка беа доведени петмината осомничени кои се приведени денеска во новата истрага „Империја“ на Специјалното
Локално

Нападнат кошаркарски судија во Скопје

Никола Осило
На 04.11.2018 година во 15,20 часот во Полициска станица Центар А.Ѓ.(37) од Скопје пријавил дека околу  13,35  часот во сала на улица „Лазар Личеноски“ по
Локално

СВР Тетово поднесе кривична пријава против лицето кое си ја уби сопругата во Мала Речица

Редакција
Секторот за внатрешни работи Тетово денеска  поднесе кривична пријава против 53-годишниот А.К. од тетовска Мала Речица, поради основи на сомнение дека сторил три кривични дела: