еМагазин

Tag : постапка

Македонија

Антикорупциска комисија иницира постапка за експретседателот на Кривичен суд Панчевски за вработување на неговиот внук

Никола Осило
Државната комисија за спречување корупција и судир на интереси (ДКСК) ќе поведе иницијатива за покренување постапка пред Јавното обвинителство за постоење основано сомневање за злоупотреба
Македонија

Прекршочна постапка против Азис Положани заради недоставување анкетен лист за имотната состојба

Никола Осило
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) одлучи да покрене прекршочна постапка против Азис Положани, ректорот на Државниот универзитет „Мајка Тереза“ во Скопје, заради недоставување
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата ја разгледуваше новата арбитражна постапка против Македонија од грчката „EL.PET.Balkaniki“

Никола Осило
Владата на денешната седница разгледуваше информација од претседавачот на Координативното тело за следење на арбитражните постапки произлезени од меѓународните договори во врска со новата поведена
Македонија

Обвинителката Рускоска: Ако има дополнителени докази, можна нова постапка за „27 април“

Редакција
Јавната обвинителка Вилма Русковска денеска изјави дека се прибираат докази за лицата кои беа дополнително споменати на судењето за случувањата во Собранието за 27 април,
Македонија

По кој основ Груевски би можел да побара азил и која е процедурата

Редакција
Поранешниот македонски премиер Никола Груевски кој избега во Унгарија, според унгарските закони, може да побара азил врз основа на два услова – ако има статус
Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинителството почна предистражна постапка за претседателот Иванов

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје почна предистажна постапка во врска со непотпишувањето на Законот за јазиците и Договорот од Преспа од страна на претседателот на Република
Македонија ТОП СТОРИИ

Во еден ден Собранието усвоило рекордни 52 закони

Никола Осило
Македонското Собрание во еден ден, на 4 април 2018, донело 52 закони, што претставува 41,3% од вкупниот број донесени закони во набљудуваниот период 1 април-30
Македонија

Адвокатската комора бара да се обезбедат потребните услови на судењето за насилството во Собрание

Редакција
Адвокатската комора на РМ апелира да се обезбедат потребните услови за нормално одвивање на судскиот процес за „27 април“, се со цел за непречено и
Македонија

СЈО отвори 81 нова предистражна постапка: Иницијативата за гонење главно од надвор

Никола Осило
Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите го објави извештајот за периодот 15 март-15