еМагазин

Tag : судии

Македонија ТОП СТОРИИ

Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд

Никола Осило
Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија
Македонија

ДУИ апелира институциите да постапуваат според закон

Редакција
Демократската Унија за Интеграција нагласува дека владеењето на правото, еднаквоста пред законот и доследното спроведување на законот од страна на сите е предуслов за општествена
Македонија

Врховен суд до Антикорупциска: Судиите секогаш се изземаат во постапки во кои постојат причини

Редакција
Судиите на Врховниот суд на Република Северна Македонија согласно со Уставот се самостојни и независни во своето одлучување и при вршење на задачите од својата
Македонија

Антикорупциска: Судиите на Врховниот суд не може да учествуваат во постапка за нивно разрешување

Редакција
Судиите на Врховниот суд против кои се отворени постапки во Судскиот совет за разрешување од функциите, не треба да учествуваат во расправата и одлучувањето на
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавила обвинителката Вилма Русковска

Редакција
еМагазин стартува серијал во кој ќе Ви пренесеме каков имот пријавиле судии и обвинители, актуелни во неколку судски спорови, кои се во фокусот на македонската
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер „полуде“ за писмото до судиите: „Не се Бејли, Маре мори, не се црви“

Никола Осило
  Лавина реакции на социјалната мрежа Твитер предизвика информацијата дека американскиот амбасадор Џес Бејли со писмо до претседателот на Основниот суд 1, Иван Џолев побарал
Македонија

Обвинителството отфрли кривична пријава за злоупотреба на службена положба против десет судии

Редакција
Надлежен јавен обвинител од ОЈО Скопје донесе решение за отфрлање на кривичната пријава поднесена од Здружението за истражување, развој и анализа – Зелена лупа против
Македонија

Кои се новите членови на Управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители

Редакција
Согласно член 15 од Законот за изменување и дополнување на Законот за Академијата за судии и јавни обвинители (Сл.весник на РМ бр.163/2018), на 22 октомври
Македонија

Кои се уставните судии кои ќе одлучуваат дали ќе се стопира постапката за референдумот за името

Редакција
Уставниот суд на денешната седница треба да одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30