еМагазин

Tag : судии

Македонија

Одбиено барањето за изземање на судиите од расправата по жалбите за пресудите од „27 април“

Редакција
Судскиот совет на Апелацискиот суд го одби барањето на одбраната на дел од обвинетите за изземање на судиите Јани Нича, Енвер Беџети и Тања Дуковска...
Забава

Повеќе графити има за татко ми од оние за Бранко и Љупчо: Судиската двојка Начевски и Николов во „Еден на Еден“

Редакција
Познатата ракометна судиска двојка Ѓорѓи Начевски и Славе Николов се гости во новата „Еден на Еден“ кај Жаре, заедно со пејачката Антониа Гиговска, во недела...
Спорт

НЛБ Банка АД Скопје стана спонзор на Судиската комисија при Кошаркарска федерација

Редакција
Дресовите на судиите, дел од Kошаркарската федерација, отсега гордо ќе го носат логото на НЛБ Банка. Ова е резултат на постигнатиот договор за спонзорство меѓу...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои се новите судии во Врховниот суд

Редакција
Судскиот совет денеска ги избра Мирјана Лазарова-Трајковска, Сафет Кадрии, Наке Георгиев и Лидија Мартинова за нови судии во Врховниот суд. Лазарова-Трајковска е поранешна судијка во...
Спорт ТОП СТОРИИ

Голем успех за македонските судии: Начевски и Николов ќе го судат финалето на Европското првенство во ракомет

Редакција
Македонските ракометни судии Ѓорѓи Начевски и Славе Николов се избрани да го судат финалето на Европското првенство кое е закажано во недела во Стокхолм со...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Прочистување кај судиите, но и кај политичарите, порача Пендаровски во првото обраќање пред пратениците

Редакција
За само две и пол години успеавме да ја вратиме државата во нормала и да ја донесеме на прагот на членството во НАТО и на...
Македонија

Имотната состојба на судиите и јавните обвинители ќе се проверува следната година

Редакција
Судиите и јавните обвинители ќе бидат дел од Годишниот план за следење на имотната состојба и судирот на интереси за 2020 година, соопшти денеска Државната...
Македонија

(Видео) Заев побара проверка на имотот на судиите и обвинителите, ВМРО-ДПМНЕ обвини дека го урнал правниот систем

Редакција
Прмиерот Зоран Заев во видео-обраќање во јавноста рече дека изминативе две и пол години се покажало дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под...
Македонија

Потребен е ветинг во судството, со цел да се отстранат сите сомнежи за чесноста на судиите, смета Џолев

Редакција
Претседателот на Основниот кривичен суд Скопје Иван Џолев смета дека е потребен ветинг во судството за да се отстранат сите сомнежи за чесноста на судиите....
Македонија ТОП СТОРИИ

Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд

Никола Осило
Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија...