еМагазин

Tag : живот

БЕСПАРИЦА

Државен студентски дом: Истражувањето на МОФ се однесува на податоци од 2015 година

Редакција
Државниот студентски дом Скопје ја известува јавноста дека истражувањето од МОФ околу исхраната и трошењата на институцијата се однесува на период од 2015 година кога...
БЕСПАРИЦА

Крпен студентски живот: Еден килограм свинско и 472 грама говедско месо месечно на секој станар на студентските домови

Редакција
На денешниот настан во „Европска куќа“, МОФ ги презентираше двете истражувања за студентски стандард, и тоа: како се трошат средствата на Државниот студентски дом Скопје...
БАШ НИ Е ЌЕФ

LIVSANE караванот носи живот полн енергија низ цела Македонија

Редакција
Здравите навики и начин на живеење се најважните работи во нашите животи. За да биде инспирација на тоа и да ги поттикне луѓето кон подобро...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Живот полн енергија со LIVSANE

Редакција
Денешниот модерен свет е доста динамичен. Голем дел од нас се во постојана трка со времето. Без разлика дали се работи за извршување на своите...
ЖИВОТ

Светски ден на сеќавање на жртви од сообраќајки: Еден загинат секои два-три дена

Редакција
Во државава во просек, 150 до 160 лица годишно го губат животот во сообраќајни незгоди, односно по едно лице на секои 2-3 дена. Околу 6....
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Се што треба да знаете за алергија на храна

Никола Осило
Алергија на храна е реакција на имунолошкиот систем што се случува веднаш по јадење одредена храна. Дури и мала количина на храна што предизвикува алергија...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Прослава на животот на Горан Стефановски во Дебармаало, во сабота

Редакција
Во сабота, 27 април 2019, со почеток во 12.00 часот, во Дебармаало, во малото паркче спроти Наџак/Идадија ќе се одржи мала церемонија со садење на...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Технолошки форум во организација на Ротари клуб Скопје – Интернационал: „Скопје смарт сити – паметен, поврзан и чист град“

Редакција
Поголема функционалност, поврзаност и подобра животна средина преку користење нови технологии е главниот фокус на технолошкиот форум  „Скопје смарт сити – паметен, поврзан и чист...
БЕСПАРИЦА

Трошоците на живот лани зголемени за 1,5, а цените на мало за 2,7%

Редакција
Индексот на трошоците на животот во 2018 година има пораст од 1,5 отсто, а индексот на цените на мало пораст од 2,7  отсто во споредба...
БЕСПАРИЦА

(Фото) 96 бездомници, од кои 66 деца добија достоинствени услови за живот

Редакција
Премиерот Зоран Заев и министерската за труд и социјална политика Мила Царовска денеска ги посетија семејствата кои се сместени во привремени живеалишта во прифатниот центар...