еМагазин

Tag : трошци

БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

На четиричлено семејство во Македонија му требаат најмалку 57.467 денари да го помине месецот

Редакција
Според Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) на едно четиричлено семејство во Македонија за да го помине месецот му се потребни 57.467 денари. Толку изнесува...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Се дефинира максималниот износ на трошоците за кредит: Што предвидуваат измените на Законот за финансиски друштва

Редакција
Поголема заштита на граѓаните, кои користат услуги на финансиските друштва и зголемување на довербата во финансиските друштва се дел од целите на измените на Законот...
БЕСПАРИЦА

Раст на трошоците на живот, најголем кај шеќерот, џемот, медот, чоколадата…

Редакција
Трошоците на живот во октомври биле зголемени за 0,5 проценти во однос на септември, а за 4,1 процент во споредба со октомври лани. Цените на...
БЕСПАРИЦА

Во септември за 50 денари пораснала синдикалната потрошувачка кошница

Редакција
Минималните трошоци на едно четиричлено семејство во септември се зголемени за околу 50 денари во однос на август. Според Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ),...
БЕСПАРИЦА

Раст на цените: Трошоците на живот зголемени за 3,7%

Редакција
Трошоците на животот во септември годинава, во однос на септември лани бележат зголемување од 3,7 отсто, а цените на мало од 5,6 проценти. Според податоците...
БЕСПАРИЦА

Во јули зголемени трошоците на живот

Редакција
Трошоците на живот во јули во однос на јуни се зголемени за 0,5 проценти, а цените на мало за 2,3 проценти, објави денеска Државниот завод...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Раст од 3% на трошоците за живот во мај годинава, споредено со лани

Редакција
Индексот на трошоците на животот во мај 2021 година, во однос на мај 2020 година, бележи зголемување од три проценти, а индексот на цените на...
Македонија

Николовски и Заев се откажаа од патните трошоци, ќе го следат ли примерот и другите функционери

Редакција
Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски на Твитер соопшти дека тој и претседателот на партијата, Зоран Заев се откажале од патните трошци. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ „И...
Бизнис

Колкави трошоци лани имале телевизиите 24, Сонце и Наша

Редакција
Учеството на трошоците на сателитските телевизии, 24, Сонце и Наша, во вкупните трошоци на комерцијалните телевизии во Македонија лани изнесувало 8,87%. Средствата коишто заедно ги...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Детали за намалување на трошоците кај нотарите и извршителите и што ќе биде бесплатно

Редакција
Со новите предлог решенија на законите за нотаријат и извршување трошоците за нотарските и услугите на извршителите се намалуваат за 50% до 90 %, а...