еМагазин

Tag : ССМ

БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

На четиричлено семејство во Македонија му требаат најмалку 57.467 денари да го помине месецот

Редакција
Според Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) на едно четиричлено семејство во Македонија за да го помине месецот му се потребни 57.467 денари. Толку изнесува...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Ќе остане ли ССМ без зградата, Врховен одлучил дека сопственик е државата

Редакција
Со одлука на Врховниот суд зградата на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) преминува во сопственост на државата, а за одлуката денеска реагираа од Сојузот,...
Бизнис

Трендафилов: Со грижата за вработените и нивната благосостојба, САСА е пример кој треба да го следат и останатите компании од домашната индустрија

Редакција
Претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), Слободан Трендафилов, придружуван од претседателот на гранскиот синдикат на индустријата, енергетиката и рударството (СИЕР), Игор Ѓерасов и...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

ССМ најави „жешка есен“ на протести и штрајкови, бара да се намали разликата во плати меѓу функционерите и вработените во јавниот сектор

Редакција
Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) апелираше до пратениците што побргу и „без политичка битка“ да го изгласаат ребалансот на буџетот со што ќе се...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Во јули минималната синдикална кошница 48.620 денари

Редакција
Во јули годинава на едно четиричлено семејство му биле неопходни 48.620 денари за задоволување на минималната синдикална кошница, покажуваат пресметките на Сојузот на синдикати на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

На 45-годишна возраст почина Дарко Димовски, претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија

Редакција
Почина Дарко Димовски, претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), информираа од таму. Имаше 45 години, а починал по кратко боледување. -Колегите, соработниците и...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Минималната синдикална кошница во мај 49.025 денари

Редакција
На едно четиричлено семејство во земјава во мај годинава му биле неопходни 49.025 денари за да ја задоволи минималната синдикална кошница. Од нив, како што...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Ги повикуваме пратениците на разум, не смее да се дозволи 72 часа работно време, апелираат од ССМ

Редакција
Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) денеска пред почетокот на собраниската седница на чиј дневен ред се измените на Законот за работни односи ги повикаа...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Со што Бесими и функционерите заслужија покачување на платите, а администрацијата не, реагираат од ССМ

Редакција
Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) денеска излезе со соопштение во кое реагира на изјавата на министерот за финансии, Фатмир Бесими, вработените да почекаат на...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

(Видео) Покачување на сите плати за 78%, 60 часа работа неделно е враќање во 19 век, порачаа синдикатите на денешниот протест

Редакција
Зголемувањето од речиси 80 отсто на платите на политичарите и функционерите и предвидените 60 часа неделно за изградба на коридорите 8 и 10д беа во...