еМагазин

Tag : мај

Бизнис ТОП СТОРИИ

Акции со најголем раст и пад на Македонската берза во мај

Редакција
Акцијата на Адинг имала најголем раст, а приоритетните акции на Скопски пазар најголем пад во мај покажува билтенот кој го објави Македонската берза. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Акциите на Комерцијална, НЛБ Банка и Алкалоид најтргувани во мај: Колкав промет оствариле

Редакција
Акциите на Комерцијална банка, НЛБ Банка, Алкалоид, Макпетрол и Македонски телеком се најтргуваните на Македонската берза во мај, стои во билтенот, кој го објави Берзата....
Бизнис ТОП СТОРИИ

Минимален раст на прометот на Македонската берза во мај

Редакција
Македонската берза го објави билтенот за мај, кој покажува минимален раст на прометот од 0,32% и раст на бројот на трансакциите за 4,28%. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Највисоката температура во мај била 30, а најниската 1,2 степени

Редакција
Од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) информираа дека согласно мерењата и набљудувањата на метеоролошките станици во Македонија, месец мај годинава се карактеризира како просечно топол...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

За 1. мај облачно, на места со дожд, од четврток и нов пад на температурата

Редакција
Од Управата за хидрометеоролошки работи информираа дека во среда, за празникот 1.Мај, ќе има изолирана, а во четврток на повеќе места ќе има нестабилна облачност...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Највисоки просечни нето плати во мај

Редакција
Државниот завод за статистика (ДЗС) соопшти дека просечната месечна исплатена нето плата по вработен во мај годинава изнесува 36.465 денари. Според податоци на ДЗС оваа...
Бизнис

Највисоката просечна бруто плата во мај 142.008 денари

Редакција
Државниот завод за статистика (ДЗС) соопшти дека просечната месечна исплатена бруто плата по вработен, во мај 2023 година, изнесува 54.675 денари. Според податоци на ДЗС...
Бизнис

Просечната нето плата во мај 36.465 денари

Редакција
Просечната месечна исплатена нето плата по вработен во мај годинава изнесува 36.465 денари и во однос на мај лани  е зголемена за 16,1 процент, објави...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Просечната камата на кредитите во мај 5,09, на депозитите 1,22%

Редакција
Просечната каматна стапка на вкупните кредити во мај годинава бележи раст и изнесува 5,09 проценти, а на вкупните депозити 1,22 проценти, објави денеска Народната банка...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ 5 акции со најголем раст и пад на Македонската берза во мај

Редакција
Македонската берза го објави билтенот за мај, а оваа се акциите со најголем раст и пад: ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Топ 10 најтргувани акции на Македонската берза...